Trwa ładowanie...

Warszawa na starych fotografiach

Dziś prezentujemy Wam zdjęcia osiedla Międzynarodowa na Saskiej Kępie

Warszawa na starych fotografiach
dehxjtq
dehxjtq

Ulica Międzynarodowa leży w rejonie Saskiej Kępy, na Pradze Południe. Została ona wytyczona jeszcze przed wojną, a zabudowana dopiero w drugiej połowie XX wieku. Obecnie jest czwartą obok Francuskiej, Zwycięzców i Saskiej główną arterią Saskiej Kępy. Na jej tyłach, po stronie wschodniej ulokowane są pracownicze ogródki działkowe.

Swoją nazwę zawdzięcza międzynarodowym wystawom odbywającym się tu w okresie międzywojennym. Nazwa jest także związana z międzynarodowym nazewnictwem innych ulic znajdujących się na Saskiej Kępie. Wzdłuz Międzynarodowej biegnie Kanał Wystawowy.

Międzynarodowa rozpoczyna swój bieg od al. Stanów Zjednoczonych, potem spotyka się z Brazylijską, Angorską. Przecina ulice Zwycięzców i Walecznych. Dochodzi aż do alei Waszyngtona, którą też przecina i biegnie wzdłuż Parku Skaryszewskiego, aż do Jeziorka Kamionkowskiego. Za mostkiem przecina jeszcze ul. Stanisława Augusta, aleję Wedla i kończy swój bieg skrzyżowaniem z Grochowską.

Początki zabudowy tej ulicy to przełom lat 50. i 60. XX wieku. Dziesięć lat później po wschodniej stronie ulicy powstało nowe osiedle 10 piętrowych bloków oficjalnie nazwane osiedlem Międzynarodowa. Nieoficjalnie mieszkańcy Saskiej Kępy nazywali to osiedle "chamowem" lub "chamówką". Ta obraźliwa nazwa wiązała się z faktem, że bloki te wybudowano dla resortu spraw wewnętrznych PRL i miano je zasiedlać głównie funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Bloki głównie jednak zasiedlali zwykli mieszkańcy Warszawy niezwiązani z resortami bezpieczeństwa.

dehxjtq

Na początku tego stulecia pomiędzy blokami wybudowano wysoki nowoczesny apartamentowiec (Międzynarodowa 50a). W listopadzie 2011 r. u zbiegu z ulicą Zwycięzców powstało nowe rondo, wybudowane w jeden weekend.

Zdjęcia pochodzą ze zbioru Praga Południe XX wieku

dehxjtq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dehxjtq
Więcej tematów