Warszawa na 8. miejscu najbardziej "urowerowionych" miast w Europie
Tak wynika z raportu ONZ
Cykliści w polskiej stolicy odpowiadają już za 5 proc. miejskiego ruchu - tak wynika z raportu europejskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ - podaje gazeta "Metro".
Czytaj również: Na Mokotowskiej powstaje kontrapas (ZDJĘCIA)
W ten sposób Warszawa zajęła 8. miejsce w rankingu i w ten sposób znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej "urowerowionych" miast Europy. Mimo świetnego wyniku i tak daleko nam do miast, które wiodą prym. Są nimi Amsterdam (33 proc. miejskiego ruchu), Kopenhaga (26 proc.) oraz Berlin (13 proc.).
Poza pierwszą dziesiątką, ze wskaźnikami poniżej 3 proc. wg WHO - znajdują się takie miasta jak Ateny, Rzym, Wilno, Sofia, Budapeszt, Bukareszt, Lwów, Madryt, Mińsk, czy Praga.**
Raport ONZ o nazwie "Otwierając nowe możliwości - praca w zielonym i zdrowym transporcie" to również próba pokazania, jakie pozytywne efekty niesie ze sobą moda rowerowa. Eksperci oceniają, że może ona wpływać znacząco na miejską gospodarkę i oznacza wzrost zatrudnienia w sklepach, punktach serwisowych czy wypożyczalniach rowerów. Gdyby wszystkie europejskie stolice osiągnęły kopenhaski poziom "urowerowienia", powstałoby ok. 76,6 tys. nowych miejsc pracy.
Czytaj również: W stolicy pojawią się rowery bagażowe!