Warszawa. "Muzyka i język" tematem przewodnim festiwalu "Warszawska jesień"
Muzyka i język – to temat przewodni tegorocznego 63. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Festiwal potrwa do 26 września.
Festiwal organizowany jest od 1956 r. Co roku ma temat przewodni, wokół którego skupiają się poszczególne wydarzenia. W tym roku jest to "Muzyka i język". – We wzajemnym oddziaływaniu muzyki i języka, ich przenikaniu, znajdujemy w dobie zmagania się z wirusem nowy wymiar – podkreślają organizatorzy.
Jak informuje stołeczny ratusz, organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" musieli w tym roku uwzględnić uwarunkowania wprowadzone w związku z epidemią. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w koncertach bezpośrednio, w sali koncertowej, ale także w domowym zaciszu – dzięki transmisjom online. W planie są także retransmisje spotkań z kompozytorami.
Na równi z Jesienią "dorosłą" w szczególnych warunkach odbędzie się również Mała Warszawska Jesień, obchodząca właśnie 10-lecie. W ramach Małej Warszawskiej Jesieni odbędą się spotkania na żywo w Parku Rzeźby w Królikarni, ale też w odnowionym Muzeum Warszawy, w przestrzeniach wystawienniczych oraz piwnicach Kina Syrena.
Miasto Warszawa od lat wspiera Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej. "Warszawska Jesień" otrzymała w ramach miejskich dotacji – w kategorii najbardziej prestiżowych Festiwali (kategoria III) – trzyletnią dotację w łącznej wysokości 4,2 mln zł (1,2 mln zł na każdą edycję).