Warszawa. Mniej betonu, więcej zieleni. ZDM "usuwa" chodniki
Zarząd Dróg Miejskich rozpłytowuje niektóre chodniki. W ich miejsce sadzone są nowe rośliny.
24.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Drogowcy prowadzą różne działania, aby przestrzeń wspólną w mieście uczynić bardziej przyjazną. Jakiś czas temu informowaliśmy o likwidowaniu nielegalnych reklam i banerów przy drodze. Aktualnie Zarząd Dróg Miejskich przypomina, że ulica to nie tylko jezdnia. Trwa zazielenianie stolicy.
Warszawa. Przybywa drzew i krzewów
Zarząd Dróg Miejskich odpowiedzialny jest m.in. za rozpłytowywanie chodników w stolicy.
"Działając w zgodzie z uchwaloną w zeszłym roku warszawską 'Strategią adaptacji do zmian klimatu' dążymy do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej. Zazielenienie ulic nie zawsze musi iść w parze z wielkimi inwestycjami polegającymi na kompleksowej przebudowie całych ulic. Nowe trawniki zakładamy również przy okazji mniejszych inwestycji lub zlecamy jako zupełnie osobne zadania" – wyjaśniają stołeczni drogowcy.
Za przykład może posłużyć tutaj remont sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Modlińskiej i Ekspresowej. Celowo rozpłytowany chodnik w tej okolicy został ponownie złożony według nowego już planu, który dawał przestrzeń dwóm trawnikom zamiast zabetonowanej całej przestrzeni wokół jezdni.
Podobna sytuacja ma miejsce także przy skrzyżowaniu Modlińskiej z ulicą Kowalczyka.
Rozpłytowanie służy zmniejszeniu ilości betonu w mieście. W miejsce zabranych płyt chodnikowych sadzona jest trawa i rośliny. Efekty takiej pracy widać przy alei Szucha czy też na Nowym Zjeździe.
Warszawa realizuje budżet obywatelski
W tego typu działaniach mają też swój udział sami mieszkańcy stolicy. Jak informuje ZDM projekt Zielona Świętokrzyska potwierdza tę tezę. Przed rozpoczęciem inwestycji na jednej z centralnych ulic Śródmieścia, miasto prowadziło konsultacje społeczne. Mieszkańcy zaproponowali swoją wizje.
Podobna modernizacja w ramach budżetu obywatelskiego planowana jest również na ulicy Francuskiej. Prac mają być przeprowadzone jeszcze w tym roku.
"Podstawowym założeniem jest zwiększenie powierzchni zielonej dzięki rozebraniu zbędnego betonu i kostki – w tym wybrukowanych powierzchni wyłączonych z ruchu, narożników skrzyżowań i wysepek. W sumie do rozbrukowania przeznaczono ponad tysiąc metrów kwadratowych nawierzchni w kilkudziesięciu miejscach. W to miejsce planujemy nowe nasadzenia: blisko 9 tysięcy krzewów irgi, róży i lilaku, a także byliny. Projekt obejmuje również budowę trzech ogrodów deszczowych" – dodają drogowcy.
Przypominamy, że ZDM w kwestii nasadzeń nowych roślin współpracuje ściśle z Zarządem Zieleni.