Warszawa. Miasto zaprasza na szereg letnich atrakcji nad Wisłą
Na miejskich plażach i bulwarach każdy może znaleźć coś dla siebie. Ekologia, rekreacja i żegluga to główne motywy letniego sezonu Dzielnicy Wisła. Plenerowa joga, relaks na leżaku, rejsy łodzią wraz z opowieściami o tajemnicach Warszawy – miasto zaprasza do skorzystania z nadwiślańskich atrakcji.
Warszawiacy i goście upodobali sobie wypoczynek nad Wisłą. Mogą korzystać z szerokiej oferty wakacyjnych animacji, które wspiera miasto – podkreśla stołeczny ratusz.
Warszawa. Trzy plaże
Punkty Warszawskiego Plażowego są na trzech plażach: Saskiej, Poniatówce i Żoliborz. Plażowicze mogą wypożyczyć tam leżaki dla dzieci i dorosłych, zestawy do zabawy w piasku, koce plażowe, rakietki do tenisa plażowego, zestawy do gry w bule, piłki do rugby i siatkówki, książki oraz mapki i gry dla najmłodszych plażowiczów.
Z punktów Dzielnicy Wisła można też wziąć ekologiczne popielniczki i biodegradowalne worki na śmieci. Otwarte są w tygodniu od godz. 12.00, a w weekendy od godz. 9.00 aż do zachodu słońca. Osoby wypożyczające sprzęt muszą obowiązkowo zdezynfekować ręce, a Warszawscy Plażowi dbają o odkażenie każdej zwróconej rzeczy.
Warszawa. Aktywny relaks
„Wisłę mamy w naturze” to godzina plenerowej jogi na plaży Poniatówka. Miłośnicy treningów pod gołym niebem spotykają się w każdą niedzielę o godz. 10.00. Chętni na intensywniejsze ćwiczenia mogą przyjść na tabatę z rozciąganiem - zajęcia „Wisła w formie” odbywają się w niedziele o godz. 11.30 również na Poniatówce. Z kolei lekcje jogi z Animal Flow - dla fanów wyciszenia i relaksu ze wzmacnianiem ciała - w każdą środę o godz. 13.00 na barce przy pomniku Syreny.
Mieszkańcy, którzy lubią dynamiczne spacery brzegiem rzeki, mogą wybrać się na grupowy nordic walking w lipcowe oraz sierpniowe środy i niedziele o godz. 19.00 przy MOSiR "Poranki i Wieczory".
Miasto wpiera także wodną rekreację - młodzież i dorośli mogą spróbować swoich sił w kajakarstwie i wioślarstwie w ramach programu „Aktywnie nad Wisłą”.
Warszawa. Popłyń Wisłą
Podczas rejsu „Wisła Bliska” goście drewnianych łodzi mogą poznać Warszawę z niecodziennej perspektywy i posłuchać opowieści o ciekawostkach stolicy. Uczestnicy mają do wyboru dwie wycieczki tematyczne: „Warszawa – życie miasta przy wielkiej rzece”, z Portu Czerniakowskiego, oraz „Wisła – życie rzeki w wielkim mieście”, start z Płyty Desantu. Na wyprawy w wybrane weekendy sierpnia w godz. 11.00-15.00 obowiązują zapisy dostępne na stronie Fundacji Rok Rzeki Wisły.
Rejsy „Odkryj Wisłę każdym zmysłem” rozpoczynają się i kończą się na Barce Wisława w okolicach stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Podczas wycieczki łodzią motorową można zobaczyć atrakcje, zabytki, posłuchać audioprzewodnika i podziwiać warszawską przyrodę. Osoby niesłyszące otrzymują na pokładzie nagranie z tłumaczeniem na język migowy. Na rejsy obowiązują zapisy prowadzone na stronie Fundacji Wisła Warszawie.
„Płynie we mnie Wisła” to rejsy z Warszawskim Plażowym, które startują w każdą letnią niedzielę o godz. 13.00 z plaży Saskiej (obowiązują zapisy).
Przeprawy promowe Warszawskich Linii Turystycznych łączą brzegi rzeki:
• Słonka – pływa pomiędzy Cyplem Czerniakowskim a Saską Kępą i zabiera na pokład 25 osób,
• Pliszka – pływa wzdłuż mostu Poniatowskiego do Stadionu PGE Narodowego i zabiera na pokład 25 osób,
• Wilga – pływa pomiędzy Podzamczem-Fontannami a ZOO i zabiera na pokład 50 osób.
W lipcu i sierpniu promy pływają codziennie, a we wrześniu w weekendy. Na pokład można zabrać rower. Przeprawy są bezpłatne.
Warszawa. Kulturalnie nad Wisłą
„Wisła jak malowana” to warsztaty plastyczne dla dzieci, które odbywają się w soboty od godz. 15.00 na plaży Żoliborz. Najmłodsi mogą wykazać się kreatywnością, korzystając z kolorowych sznurków, ścinek papieru czy kartoników.
W piątek 7 sierpnia o godz. 17.00 bulwary wypełnią się „Żywą zielenią” niedaleko pomnika Syreny. W planie są animacje teatralne - roślinne kostiumy, pantomima, klaunada i taniec będą zaproszeniem do głębszego wejścia w świat flory. Potem odbędzie się koncert muzyki elektronicznej. W sobotę 8 sierpnia o godz. 16.00 ten sam happening odbędzie się na plaży Żoliborz.
Do końca wakacji kinomaniacy mogą spotkać się na piątkowych seansach pod chmurką organizowanych o godz. 21.00 na plaży ZOO przy Beach Barze Aquatica. Pan pokazów dostępny jest na wydarzeniu na Facebooku „Kinowe piątki na Pradze-Północ”.
Na rodzinnych spacerach „Ahoj Wisło”, organizowanych w sierpniu, będzie można zgłębić wiedzę o historii miasta, rzeki oraz poznać ciekawe miejsca nad Wisłą.
Warszawa. Odżyj rzeko
Mieszkańcy i turyści mogą spotkać na brzegach ekoedukatorów, przypominających o zachowaniu czystości nad Wisłą. Ekipy Dzielnicy Wisła, rozdające w weekendy worki na śmieci, przekazują też wskazówki o zasadach ochrony przed koronawirusem.
Na bulwarze Karskiego działa Punkt Edukacji Ekologicznej – tam warszawiacy przychodzą na warsztaty „zero waste”, a także oddają do recyklingu plastikowe i papierowe odpady. Punkt organizowany w ramach projektu obywatelskiego „Szanujmy naszą Wisłę” działa:
• w piątki w godz. 16.00-20.00,
• w soboty i niedziele w godz. 12.00-20.00.
Dodatkowo w letnim sezonie odbędą się trzy spacery w celu wspólnego zbierania puszek, butelek, niedopałków i innych porzuconych przedmiotów z atrakcjami. Najbliższa zbiórka już w niedzielę 26 lipca od godziny 13.00 do 15.00, a od 15.00 do 17.00 program towarzyszący: wspólne malowanie papierowej łódeczki zaprojektowanej przez Marka Sułka, z wykorzystaniem ekologicznych farb i szablonów ze zwierzakami zamieszkującymi nadwiślańskie tereny oraz rewers graffiti. Na nadwiślańskim muralu zostanie uwiecznione na nim hasło tegorocznego sezonu nad Wisłą „Odżyj rzeko”. Dla uczestników zapewnione są maseczki, rękawice i biodegradowalne worki Dzielnicy Wisła.