Warszawa. Mazowiecki na "patelni". Przypomina o odpowiedzialności za stan świata
Mural z wizerunkiem prawnika, opozycjonisty, polityka pojawi się przy stacji metra Centrum. To element miejskiej kampanii, informującej o nagrodzie imienia Tadeusza Mazowieckiego. Jej laureatami zostaną osoby, które swoimi działaniami zmieniają otoczenie na lepsze.
"Jesteśmy odpowiedzialni za to, jak toczy się świat" - głosi napis na turkusowo-różowym naściennym malunku na uczęszczanym placu przy ważnym węźle komunikacyjnym. Bo właśnie ci, do których trafia to przesłanie, mogą zasłużyć na nagrodę i imienia Mazowieckiego. Miasto, ustanawiając ją, chce podkreślić znaczenie głosu młodych ludzi oraz tego, jaki wpływ wywierać mogą oni na wspólną przestrzeń.
- Tadeusz Mazowiecki zawsze czuł odpowiedzialność - za kraj, który kochał, za ludzi, na których krzywdę był wrażliwy, za świat. Szczególnie cenił energię, entuzjazm i pomysły młodego pokolenia. Motto widniejące na muralu to słowa Tadeusza Mazowieckiego, które są również hasłem przewodnim nagrody. Mają być inspiracją do tego, aby angażować się na rzecz innych i nie pozostawać obojętnym na otaczającą nas rzeczywistość - mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego m.st. Warszawy.
W połowie lat 50. Bohater muralu i patron nagrody stołecznej był jednym z organizatorów Klubu Inteligencji Katolickiej. Został redaktorem naczelnym miesięcznika "Więź". Opozycyjną dzialalność rozpoczął w latach 70., wraz z powstaniem Komitetu Obrony Robotników. Został rzecznikiem głodujących opozycjonistów z KOR, protestujących w obronie więźniów politycznych.
W roku 1989 stał się ważnym współuczestnikiem twórców politycznych zmian. Zapisał się w pamięci wielu Polaków jako człowiek etyczny, szlachetny, o wielkiej prawości. Pracowicie dążył do zmian. Był czuły na ludzką krzywdę i wierny zasadom.
Warszawa. Mazowiecki na "patelni". Przypomina o odpowiedzialności za stan świata
Przeciwstawiał się stereotypom i schematom, gotów był spierać się z autorytetami. Był wiecznym buntownikiem. Jego wysokie standardy moralne sprawiły, że stał się specjalnym sprawozdawcą Komisji Praw Człowieka ONZ z objętej wojną Jugosławii.
Alarmował opinię publiczną o masowych przypadkach łamania praw człowieka przez wszystkie strony konfliktu, a także o licznych ofiarach śmiertelnych. Podkreślał tragiczną sytuację ludności muzułmańskiej obawiającej się zagrożenia zbiorową eksterminacją. Wskazywał, że lokalne władze tolerują przemoc, sytuacja więźniów jest dramatyczna, a jednostki ONZ nie są w stanie efektywnie bronić zagrożonej ludności.
Mural przedstawiający Tadeusza Mazowieckiego, zaprojektowany przez stołecznego grafika Marcina Bronickiego, wykonany został przez warszawskich specjalistów z Good Looking Studio. W pełnej krasie będzie można zobaczyć go 10 października.
Wówczas jeszcze trzy dni pozostaną do zgłoszenia kandydata do nagrody dla młodych ludzi, działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Laureatki i laureaci otrzymają nagrody finansowe o łącznej wysokości 30 tys. złotych oraz statuetki. Aby wskazać swojego kandydata, należy wypełnić formularz, który znaleźć można na stronie internetowej stronie stołecznego ratusza.