RegionalneWarszawaWarszawa lat 60-tych. Wystawa na Woli

Warszawa lat 60‑tych. Wystawa na Woli

W czwartek 28 marca w nowym centrum kongresowo – eventowym "in1place" na warszawskiej Woli przy ul. Szarych Szeregów 11 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zdjęć pt. "Warszawa w jednym miejscu w obiektywie Janusza Czarneckiego”.

Warszawa lat 60-tych. Wystawa na Woli
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Mateusz Patyk

01.04.2019 13:15

Ta niezwykła wystawa prezentuje zdjęcia artysty uwieczniająceWarszawę z lat 60-tych. Znane nam zaułki miasta pokazują piękno stolicy odbudowanej po II wojnie światowej. Janusz Czarnecki nie chciał fotografować zniszczonej Warszawy. Artystę wspominali m.in. przyjaciele.

- Janusz mówił, że miał szczęście w życiu, że jeśli miałby mieć drugie życie to chciałby, aby było dokładnie takie samo. Zachował ogromną pogodę ducha mimo, że przeżył wojnę, był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Pamiętał Warszawę przedwojenną, a potem widział ten ogrom zniszczeń po wojnie. Dlatego robił zdjęcia stolicy już po odbudowie – mówił podczas otwarcia Tomasz Schmid – przyjaciel artysty i jednocześnie kurator wystawy.

- Nie wszyscy też wiedzą, że najsłynniejsza książka kucharska PRL-u "Kuchnia polska" – skarb naszych babć i mam - składała się m.in.z fotografii Janusza Czarneckiego. Robił bardzo wiele zdjęć reklamowych na potrzeby wydawnictw handlu zagranicznego tak, jak zaprezentowane na wystawie zdjęcia samochodów "Warszawa", czy "Syrena" – dodał.

- Chcemy, żeby in1place - poza normalną działalnością komercyjną – stało się nowym kulturalnym miejscem na mapie stolicy. Fotografie Janusza Czarneckiego są naszą stałą ekspozycją i chcieliśmy, żeby również inni mieli szansę je obejrzeć – powiedział Piotr Niewiadomski z in1place. - A ponieważ za życia artysty słynne były spotkania towarzyskie z okazji jego imienin, już teraz planujemy co roku w listopadzie reaktywować imieniny u Janusza i uczcić je wydarzeniem kulturalnym w in1place – zapowiedział.

Wystawę można oglądać do 5 kwietnia w in1place ul. Szarych Szeregów 11. Wstęp wolny.

Partnerami wystawy byli: Wersal Catering, Colors of Design, Sound’s Hunters, Printed.com.pl, Papilio Agency, Photoholic.pl

Obraz
© Materiały prasowe

Janusz Czarnecki (ur. w 1928) – polski artysta fotograf, uhonorowany tytułem Artiste FIAP (AFIAP). Członek Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Do wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkał z rodzicami na Woli. Był członkiem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po ślubie z żoną Marią z d. Pakosiak mieszkali na ul. Deotymy na Woli.Fotografował od 1953 roku, był uczniem, współpracownikiem (laborantem) i przyjacielem Edwarda Hartwiga w przedsiębiorstwie "Fotografika Teatralna". W latach 1956 - 1998 był pracownikiem warszawskiego Przedsiębiorstwa Reklamy i Wydawnictw Handlu Zagranicznego "Agpol". Był autorem i współautorem wielu folderów, kalendarzy, katalogów, plakatów, ulotek. Współpracował z czasopismami: "Magazyn Rodzinny", "Poradnik Domowy", "Twoje Dziecko" oraz wydawnictwami: Dom Książki, Wydawnictwa Ekonomiczne, Watra. W 1956 roku został przyjęty w poczet członków Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Janusz Czarnecki jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych, uczestniczył m.in. w "World Press Photo". Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych (m.in.) pod patronatem FIAP, zdobywając wiele medali, nagród, wyróżnień, dyplomów, listów gratulacyjnych. Podczas udziału w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych (pod patronatem FIAP) Januszowi Czarneckiemu przyznano tytuł honorowego Artiste FIAP (AFIAP) - nadanego przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP, z siedzibą w Paryżu.W 2009 roku został uhonorowany odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Zmarł 18 września 2011 roku , pochowany został na Cmentarzu Wolskim w Warszawie.

Obraz
© Materiały prasowe

Źródło: mat. prasowe

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

warszawafotografiawystawa
Zobacz także
Komentarze (0)