Trwa ładowanie...

Warszawa. Korony najbliżej nieba. Drzewa wjechały na taras Varso Tower

Te drzewa to prawdziwi rekordziści. Nie dość, że są okazami dendrologicznymi, które pokonały najdłuższą podróż w pionie, to jeszcze rosnąć będą najwyżej na Mazowszu. Konkurować z nimi mogą jedynie górskie smreki. Tak zazieleniają się dwa tarasy najwyższego budynku w Europie.

Warszawa. Najwyższe zielone punkty w stolicy powstają na tarasach Varso Tower. Sześciometrowe drzewa wjechały na linach, wciągane przez żurawie budowlane (HB Reavis)Warszawa. Najwyższe zielone punkty w stolicy powstają na tarasach Varso Tower. Sześciometrowe drzewa wjechały na linach, wciągane przez żurawie budowlane (HB Reavis)
d3xqri2
d3xqri2

Przez ponad sześć dekad Pałac Kultury i Nauki nie miał żadnej konkurencji. Dopiero na początku 2021 roku pojawił się obiekt, który zabrał tę dominację. Varso Tower sięgnął po rekord i wyrósł aż do wysokości 310 metrów. Teraz zmierza do kolejnego rekordu: będzie dysponował najwyżej położoną przestrzenią zieleni.

Będą dwa tarasy widokowe dla publiczności, na które będzie można wjechać windą, poruszającą się z prędkością 8 metrów na sekundę. Teraz wjechały tam jednak drzewa. To sześciometrowe okazy głogów. Zazielenią dwa miejsca widokowe. Pierwszy, na wysokości 205 metrów będzie otwarty i pozwoli na to, by poczuć wiatr we włosach, jak na górskim szczycie. Drugi, położony na wysokości 230 metrów, będzie oszklony. Wjazd na ten taras będzie okazją, by znaleźć się dwa razy wyżej niż na tarasie widokowym Pałacu Kultury i Nauki.

Będą tam jednak drzewa i zieleń, więc wrażenia będą inne. Drzewa jednak nie korzystały z windy. W spektakularny sposób podróżowały na linach, wciągane przez budowlane żurawie. Inwestor ze Słowacji, HB Reavis, zapowiada koniec prac przy urządzaniu budynku na początek 2022 roku. Dopiero wtedy będzie można planować wycieczki na punkt widokowy na imponującej wysokości.

Warszawa. Korony najbliżej nieba. Drzewa wjechały na taras Varso Tower

Inwestycja została realizowana na działce o powierzchni 1,72 ha zakupionej w 2011 od PKP. Początkowa, robocza nazwa - Chmielna Business Center, została zamieniona na nazwę, która nawiązuje do miasta.

d3xqri2

Gdy wszystko już będzie gotowe, przed budynek wróci ciekawe znalezisko, na jakie natrafili robotnicy kopiący dziurę pod fundamenty w 2017 roku. Na głębokości 10 metrów odnalazł się 60-tonowy głaz narzutowy, spoczywający tu spokojnie od przynajmniej 1,5 miliona lat.

Głaz został odtransportowany na Pole Mokotowskie, przed budynek Biblioteki Narodowej, ale wróci przed wejście do Varso Tower, gdy wszystko już będzie gotowe.

Protest ratowników medycznych. Gość zdradza zarobki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3xqri2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xqri2
Więcej tematów