Warszawa kluczowym centrum biznesu
W ubiegłym roku w stolicy przeprowadzone zostały cztery z pięciu największych transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie
17.01.2013 13:55
Ubiegły rok okazał się dobry dla rynku warszawskich nieruchomości komercyjnych! To właśnie tu przeprowadzone zostały cztery z pięciu największych transakcji na rynku komercyjnym w regionie. Warszawa na tle innych dużych miast Europy Środkowej prezentuje się ponoć wyjątkowo atrakcyjnie.
Jak tłumaczy Łukasz Lorencki, konsultant z Grupy Rynków Kapitałowych, Cushman & Wakefield: „Źródłem dominacji Warszawy na rynku inwestycyjnym nieruchomości w Europie Środkowej są wielkość rynku, zamożność mieszkańców oraz dynamika rozwoju ekonomicznego. Jest to kluczowe centrum biznesu, z największym i najbardziej płynnym rynkiem nieruchomości w regionie”.
Największymi transakcjami ubiegłego roku była sprzedaż Złotych Tarasów i Manufaktury, ale na uwagę zasługuje wzrost zainteresowania inwestorów w Europie Środkowej nieruchomościami biurowymi i spadek popularności sektora handlowego. Udział tych dwóch sektorów w wolumenie transakcji inwestycyjnych wyniósł odpowiednio 45 i 37 procent. Natomiast udział sektora magazynowego w łącznym wolumenie obrotów wzrósł z 8 procent do 13,8 procent pomimo spadku wartości inwestycji z poziomu 881 mln euro w 2011 r. do 512 mln euro w 2012 r. Na sektor hotelowy przypadło 4,2 procent obrotów inwestycyjnych.
W 2012 r. w Warszawie zainwestowano 1,52 mld euro. Łącznie w całej Polsce 2,8 mld euro - jest to ośmioprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Z kolei w Czechach wartość transakcji inwestycyjnych w ubiegłym roku wyniosła zaledwie 497 mln euro, co wskazuje na wyraźny spadek inwestycji w stosunku do 2011 r. W porównaniu z poprzednim rokiem wolumen inwestycji w 2012 r. zmniejszył się także w Rumunii i na Węgrzech, odpowiednio do 255 mln euro i 146 mln euro. Natomiast na Słowacji zainwestowano zaledwie 17 mln euro.
Dla Polski szczególnie dobry okazał się ostatni kwartał ubiegłego roku. Wolumen obrotów wyniósł 1,63 mld euro, dzięki czemu Polska i Warszawa umocniły swoją dominującą pozycję na mapie inwestycyjnej Europy Środkowej.