Warszawa. Gwałtowny wzrost cen. Który produkt podrożał najbardziej?
Ceny żywności poszły w górę. W sklepach i na bazarach warzywa i owoce są coraz droższe. Który produkt spożywczy podrożał najbardziej w stosunku do ubiegłego roku? Dane opublikowane przez Urząd Statyczny w Warszawie nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Ponadto wizja najbliższej przyszłości nie napawa optymizmem. Jeśli nie spadnie deszcz, będzie jeszcze drożej.
Mazowsze. Które produkty zdrożały najbardziej?
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące cen żywności w marcu 2020 roku. Okazuje się, że w stosunku do ubiegłego roku na Mazowszu najbardziej podrożały jabłka - aż o 74 procent, a w stolicy o ponad połowę. Z danych jednoznacznie wynika, że w porównaniu do roku 2019 droższy jest też nabiał. W marcu cena jogurtu naturalnego była wyższa o ponad 7 procent, a litr mleka wzrósł o ponad 5 procent. Droższe są też sery. Gouda - o 2,5 procent, a ser twarogowy - o ponad 1,3 procent.
Na Mazowszu podrożało również mięso i wędliny. W marcu tego roku cena za kilogram schabu była wyższa o 33,2 procent, a kiełbasa o 24,4 procent. Kilogram polędwicy Sopockiej jest droższy o ponad 20 procent. Z kolei filet z kurczaka - o 11,3 procent.
Zdrożały warzywa i owoce. Najbardziej, bo aż od o 74 procent jabłka. O 13,9 procent droższa jest rzodkiewka, o 5,2 procent pomidory. Warto wspomnieć również o pieczywie. W tej kategorii największy wzrost cen zaobserwować możemy w przypadku bułek pszennych - 11, 6 procent. Droższy o ponad 4,6 procent jest również chleb mieszany.
Warszawa. Droższe jest mięso oraz warzywa i owoce
Urząd Statystyczny zaprezentował dane z marca 2020 roku dla stolicy. Gwałtowny wzrost cen w przypadku nabiału dotyczy jogurtu naturalnego - o 15,1 procent oraz mleka- 8 procent. Z kolei względem ubiegłego roku tańszy okazał się ser żółty Gouda - o 3,8 procent, ser twarogowy - o 5,3 procent oraz jajka - o 4,8 procent.
W przypadku mięsa za kilogram schabu mieszkańcy Warszawy musieli zapłacić o 42,1 procent więcej niż w marcu 2019 r. Kiełbasa zdrożała o ponad 25 procent, a polędwica sopocka - o 14 procent. Oprócz tego wzrosły ceny pieczywa, ryżu i mąki. W marcu cena chleba mieszanego była wyższa o 3,5 procent, a cena bułki pszennej wzrosła o 15,8 procent. W ubiegłym ryż tańszy był o 3,5 procent a mąka pszenna o 4,3 procent.
W Warszawie podobnie jak w całym województwie mazowieckim z owoców najbardziej zdrożały jabłka - 53,9 procent. Na podobnym poziomie cenowym utrzymują się z kolei ceny bananów, pomidorów i włoszczyzny.
Zobacz także:Koronawirus. Żywność zdrożeje. "Papryka nową pietruszką, 30 zł za kg"
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl