RegionalneWarszawaWarszawa. Fundacja Nasza Ziemia posprzątała Targówek

Warszawa. Fundacja Nasza Ziemia posprzątała Targówek

To tylko preludium wrześniowego finału Akcji Sprzątania świata-Polska, a i tak wolontariusze zebrali prawie 800 kilogramów śmieci. W ramach PreStartu akcji Fundacja Nasza Ziemia zrobiła porządki m.in. na Targówku

Warszawa. Fundacja Nasza Ziemia posprzątała Targówek
Źródło zdjęć: © Fundacja Nasza Ziemia

Warszawa. Targówek wysprzątany przez wolontariuszy

Przed nami 27 już finał sprzątania świata. Co roku w ramach tej szlachetnej akcji zbierane są śmieci na terenie całej Polski. Zanim jednak nastąpi tegoroczny finał, Fundacja Nasza Ziemia postanowiła zorganizować jego PreStart, czyli przedbiegi przed wrześniowym wydarzeniem głównym. Przez trzy dni zbierano śmieci w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim i na Targówku.

Przy tego typu inicjatywach im mniejszy jest wynik końcowy, tym lepiej. Ochotnicy są wyjątkowo spostrzegawczy, skuteczni i zdeterminowani do wielkiego sprzątania, choć wszystkim towarzyszy nadzieja, na niespodziewanie mało śmieci. W ramach PreStartu usunięto 770,04 kilograma odpadków. Niestety ta liczba dotyczy miejsc wypoczynku: polan, lasów i parków.

Warszawa. Co mieszkańcy wyrzucają do lasu na Targówku?

Fundacja wspomagana przez Ochotniczą Straż Przyrody z Zegrza i mieszkańców, którzy zgłosili się do sprzątania, zebrała ponad 400 kilogramów śmieci zmieszanych, wśród których najwięcej ważyły znalezione meble, jak kanapy, czy stoły. Ponadto z trzech lokalizacji zniknęły również 193 kilogramy szkła i aż 170 kilogramów odpadów z plastiku.

Zobacz także:Otwieranie przedszkoli i żłobków. Piotr Mueller podsumowuje zachowanie Rafała Trzaskowskiego

Warszawski Targówek zapadł wolontariuszom w pamięć, co odnotowali w oficjalnym komunikacie fundacji: "Na warszawskim Targówku, do pięknego lasku ludzie wyrzucają też kable odarte z drutów miedzianych czy kanistry po paliwach, opony samochodowe a nawet muszlę klozetową!" - czytamy.

Co z tym plastikiem?

Hasłem tegorocznej akcji jest: "Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję". Fundacja podkreśla, że jej celem nie jest pozbycie się plastiku z życia Polaków, bo jak ważnym jest surowcem pokazała choćby epidemia koronawirusa. Celem jest edukowanie na temat tworzyw sztucznych i tego jak je segregować oraz jak wygląda proces recyklingu.

"Pomimo bardzo różnych ocen tego surowca,sam plastik i jego stosowanie (chociaż wolę określenie tworzywa sztuczne) sam w sobie nie jest złym rozwiązaniem.Tworzywa sztuczne również same nie trafiają do parków i lasów. To my ludzie je tam wyrzucamy, poważnie zanieczyszczając środowisko" - mówi cytowany w komunikacie Michał Dąbrowski, szef Rady Polskiej Izby Gospodarki Odpadami

Dąbrowski podkreślił również aspekt edukacyjny Akcji Sprzątanie Świata-Polska: "Bez edukacji, a tym samym wiedzy na temat tego surowca i rozwiązań związanych z recyklingiem nie będzie możliwe prawidłowe zagospodarowanie tworzyw sztucznych. Zatem potrzebne są i takie akcje jak Sprzątanie Świata-Polska jak i łatwy dostęp do informacji związanych z prawidłową segregacją – na przykład na stronach internetowych Urzędów Miast i Gmin" - ocenił.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:wawalove.pl
warszawatargóweksprzątanie świata

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)