Warszawa. Czarny Roman ożyje. Legendy w Teatrze Syrena
Był kimś z rejonów pomiędzy realnym życiem a literaturą. Legendarnym przechodniem stał się już za życia. Wymykał się schematom, choć lubił się powtarzać. Gonił za oryginalnością, ale pewnie nigdy nie spodziewał się, że stanie się - obok warszawskich postaci z legend - Bazyliszka, Syreny czy Złotej Kaczki, bohaterem teatralnego przedstawieni.
Czarny Roman nie żyje od 2017 roku. Ale zachował się w warszawskiej zbiorowej pamięci jako postać niejednowymiarowa. Dla jednych był szaleńcem, dla innych, poetą, bezdomnym, żebrakiem, agresywnym żulem, kolorowym ptakiem. Nie da się go jednoznacznie podsumować.
Czarny Roman - bo przez wiele lat chodził po ulicach w ciemnej odzieży - nie dawał nikomu przejść obok obojętnie. Zaczepiał, angażował, aktywizował, pouczał, rozśmieszał, propagował zdrowy styl życia.
Został opisany już w wielu próbach zebranie i usystematyzowania wszystkich warszawskich mitów, tajemnic, miejskich legend, duchów. Ostatnio ukazała się pośmiertna książka zmarłego varsavianisty Stanisława Tekieli „Pałac Kultury i… grozy i inne warszawskie mity”, w której autor poświęcił Czarnemu Romanowi odrębny rozdział.
Dziś Roman ma własne ciastko, nazwane jego imieniem i na jego cześć - poety, outsidera, mistrza kontaktu międzyludzkiego. A teraz jeszcze ma swój udział w rozbawianiu ludzi na teatralnej widowni.
Czarny Roman i inne warszawskie legendy są kanwą widowiska Teatru Syrena. Przedstawienie w reżyserii Joanny Drozdy będzie miało premierę 4 czerwca.
Warszawa. Czarny Roman ożyje. "Legendy warszawskie"w Teatrze Syrena
"Legendy warszawskie" to barwny, zabawny komediowy program teatralny, w którym twórcy, zainspirowani stołecznymi mitami, chcą opowiadać i o współczesnym, i o dawnym mieście. Monologi, skecze, piosenki, komediowe numery i scenki pantomimiczne powstały specjalnie po to, by dać widowni, wreszcie wpuszczonej do rozpaczliwie zamkniętych na czas pandemii teatrów, odrobinę szczęścia i radości.
Reżyserka tłumaczy, że antologia legend Warszawy stała się dla niej inspirująca: "okazało się, że archetypy wciąż się powtarzają: bazyliszki są zapatrzone w swoje odbicia, spacerujące kaczym chodem księżniczki są całe w złocie, syreni śpiew uwodzi na niejednym Tik-Toku, a co druga dieta ma już legendarne wyniki" - napisała Joanna Drozda.
Na scenie pojawią się: Filip Cembala, Przemysław Glapiński, Marek Grabiniok, Magdalena Placek-Boryń / Beatrycze Łukaszewska, Agnieszka Rose i Anna Terpiłowska. Przedstawienie jest adresowane do widzów powyżej 16 roku życia. Premiera “Legend warszawskich” 4 czerwca o godz. 19 w Teatrze Syrena przy ul. Litewskiej 3.