Warszawa. Chcą uratować stajnie dawnego folkloru Moczydło. Jest odpowiedź Urzędu
Jest odpowiedź Urzędu Dzielnicy na interpelację złożoną przez radego z Ursynowa, Pawła Lenarczyka, w sprawie ratowania stajni dawnego folkloru Moczydło.
W kwietniu tego roku stowarzyszenie Miasto Jest Nasze - Ursynów, Wilanów oraz aktywiści z organizacji Otwarty Ursynów wystąpiliśmy ze wspólną inicjatywą zagospodarowania na cele publiczne, stajni dawnego folwarku Moczydło. Działania te mają na celu uratowanie miejsca przed dalszą degradacją.
Burmistrz Ursynowa odpowiada
"W listopadzie 2019r. pracownicy Wydziału Infrastruktury dokonali oględzin budynku wpisanego do rejestru zabytków w celu zabezpieczenia budynku przed dalszą degradacją. Ustalono wtedy, że konieczne jest wykonanie samodzielnej konstrukcji nośnej po obrysie budynku, która polegałaby na wybudowaniu ścian i dachu ze względu na zły stan obiektu, spowodowany m. in. rozwojem roślinności (którą należy usunąć)" – czytamy na facebookowym profilu Miasto Jest Nasze - Ursynów, Wilanów, wypowiedź burmistrza dzielnicy – Roberta Kempy.
Dodatkowo Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytkóww marcu pozyskało środki na wykonanie ekspertyzy technicznej zabytkowej stajni. Burmistrz Ursynowa podał również do wiadomości, że postępowanie przetargowe na wyłonienie projektanta Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego aktualnie jest w toku.
Zobacz także: "Historyczne odkrycie w Niemodlinie"
"Jeden z wariantów inwestycji zakłada odbudowę stajni nie objętej ochroną konserwatorską z nadaniem jej funkcji Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego" - czytamy.
Do Budżetu Obywatelskiego na rok 2021 został też zgłoszony projekt "Ogród zimowy w ruinach stajni Moczydło".
Słów kilka o stajni dawnego folwarku Moczydło, która stała się stołecznym zabytkiem
Wieś Moczydło znajdowała się na obecnym terenach dzielnicy Ursynów. Stajnia dawnego folkloru Moczydło została wpisana do rejestru zabytków, ponieważ obiekt ten posiada przede wszystkim wartość historyczną. Budynek jest ostatnim zachowanym reliktem tej zabudowy, należącym od lat 20 XVIII wieku do dóbr wilanowskich. Historia tego miejsca wiąże się nierozerwanie z wieloma zasłużonymi dla Warszawy postaciami, m.in. Elżbietą z Lubomirskich Sieniawską, rodziną Potockich i Branickich oraz Ludwikiem Krasińskim.
Dodatkowo w kontekście Ursynowa obiekt jest jednym z najstarszych śladów zagospodarowania dawnego folkloru.
**Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl