Warszawa a żółta strefa. Ratusz mówi o nadchodzących zmianach
Koronawirus w Warszawie. "Na 99 procent Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie" – zapowiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Mieszkańców stolicy czekają nowe obostrzenia.
W coraz szybszym tempie rośnie ilość zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Od kilku dni najwięcej nowych przypadków odnotowuje się w województwie mazowieckim.
Koronawirus w Warszawie. Jakie zmiany czekają mieszkańców stolicy?
W rozmowie z TVP Info rzeczniczka stołecznego ratusz Karolina Gałecka, przyznała, że w Warszawie regularnie trwają przygotowania do zaostrzenia obostrzeń, miasto czeka jedynie na decyzję Ministerstwa Zdrowia.
Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę Urzędu Miasta, zmiany nie będą dotyczyły komunikacji miejskiej. Zgodnie z obowiązującymi restrykcjami, w Warszawie obłożenie w autobusach miejskich, tramwajach i w metrze może wynosić obecnie 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących oraz stojących. Takie same obostrzenia obowiązują w strefie żółtej.
Koronawirus w Warszawie. Obowiązek maseczek
Największą zmianą, którą zapowiedział resort zdrowia ma być obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej także na świeżym powietrzu w strefie żółtej.
Koronawirus. Sznur karetek przed SOR. Lekarz przestrzega: "dzisiaj w Warszawie, jutro w Krakowie"
W życie wejdzie ograniczenie liczby osób m.in. w kinach, gdzie zajęte miejsca będą mogły wynosić maksymalnie 25 proc. Zmiany nastąpią również na siłowniach – ćwiczyć będzie mogła 1 osoba na 7 metrów kwadratowych.
Restrykcjami będą objęte też imprezy sportowe i kulturalne, gdzie limit na widowni wyniesie 25 proc. wszystkich miejsc.
Koronawirus. Duży wzrost zakażeń
Rekord zachorowań padł w czwartek 8 października, kiedy pozytywny wynik testu 4 280 osób, z czego aż 598 na Mazowszu. Dane z poprzedniej doby także są niepokojące, wczoraj w województwie mazowieckim wykryto 527 nowych przypadków, a w samej tylko Warszawie przybyło 219 chorych.
Wtorek natomiast na Mazowszu przyniósł ponad 300 pozytywnych testów w kierunku koronawirusa, z czego w Warszawie – 178.
Jak poinformowała w rozmowie z WawaLove rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka, w stolicy mieszka ponad 1 mln 700 tysięcy osób, co oznacza, że aby miasto stołeczne znalazło się w strefie żółtej, liczba zakażeń w ciągu dwóch tygodni musi utrzymywać się na poziomie 1066 i w ciągu 3 dni – 212.
W ubiegłym tygodniu Warszawa została wpisana na listę powiatów zagrożonych, a kilka dni temu rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz alarmował, że "na 99 procent Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie".