Trwa ładowanie...

W Wiśle nie brakuje kolejnych skarbów. Na powierzchni XVII-wieczne działa

To nie koniec zaskakujących odkryć, związanych z niskim stanem wody.

W Wiśle nie brakuje kolejnych skarbów. Na powierzchni XVII-wieczne działa
dji7k1h
dji7k1h

Tym razem wykonujący swoje badania archeolodzy odnaleźli dwa działa, pochodzące prawdopodobnie z XVII wieku. Wygląda na to, że znaleziska brały udział w walkach podczas potopu szwedzkiego. Eksperci podkreślają, że działa najpewniej zaginęły w nurcie rzeki , podczas próby wywiezienia ich ze stolicy niemal 350 lat temu.

Dlatego pod tym względem, dzisiejsze odkrycie jest absolutnie wyjątkowe. Teraz działa zostaną właściwie zabezpieczone i kompleksowo odnowione. Wszystko po to, by w przyszłości warszawiacy podziwiali historyczne znalezisko , które po odrestaurowaniu może zostać rozmieszczone w pobliżu Centrum Nauki Kopernik.

Najprawdopodobniej to nie koniec zaskakujących odkryć. Archeolodzy przyznają, że w Wiśle znajdują się także armatnie kule, które rzeka może wkrótce odsłonić. Rekordowo niski stan wody spowodował bowiem, iż do prac przy nabrzeżu przystąpili naukowcy. Stąd niewykluczone, że ich działania doprowadzą do kolejnych, ciekawych znalezisk.

dji7k1h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dji7k1h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj