RegionalneWarszawaW sobotę Parada Schumana. "Chcemy silnej Polski w silnej Unii Europejskiej"

W sobotę Parada Schumana. "Chcemy silnej Polski w silnej Unii Europejskiej"

"Odbędzie się w kontekście "niezbyt wesołego dla Europy" ubiegłego roku"

W sobotę Parada Schumana. "Chcemy silnej Polski w silnej Unii Europejskiej"

W sobotę ulicami Warszawy po raz osiemnasty przejdzie Parada Schumana; tym razem pod hasłem: "Chcemy Europy...". Proeuropejskiej manifestacji będzie towarzyszyło Miasteczko, w którym odbędą się debaty, konkursy, akcje informacyjne; jednym z tematów przewodnich będzie młodzież.

Organizatorami wydarzenia są m.in. Fundacja im. Roberta Schumana i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Zbiórka planowana jest w sobotę o godz. 11.30 na rogu ulic Miodowej i Krakowskiego Przedmieścia - poinformował w czwartek na konferencji prasowej Rafał Dymek dyrektor w Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.

Silna Polska w silne Unii

Parada przejdzie ulicami: Krakowskie Przedmieście, Miodową, Senatorską, Wierzbową, Moliera i Królewską na Krakowskie Przedmieście, gdzie na Skwerze Hoovera zostanie organizowane Miasteczko Schumana.

- To wydarzenie obywatelskie niepowiązane z żadną partią polityczną - zaznaczył Dymek. - Odbędzie się pod hasłem: "Chcemy Europy..." Chcemy silnej Polski w silnej Unii Europejskiej, chcemy Europy bezpiecznej, która będzie stawiać czoło zagrożeniem współczesnego świata: terroryzmowi, agresywnej polityce innych państw, solidarnej - podkreślił.

Dodał, że tegoroczna parada odbędzie się w kontekście "niezbyt wesołego dla Europy" ubiegłego roku m.in. Brexitu i wyborów w Stanach Zjednoczonych, które - zaznaczył - także być może jakoś zachwiały pewnością sojuszu euroatlantyckiego.

- Ale wydaje się, że Europa powoli próbuje przechodzić do kontrofensywy - mamy doświadczenie w Austrii, Holandii, że nie wszędzie ugrupowania antyeuropejskie są górą. Zobaczymy, jaki będzie wynik wyborów we Francji - powiedział Dymek.

"Nie nastawiamy się na beztroskie świętowanie"

W Miasteczku Schumana odbędą się konkursy, akcje informacyjne na temat działań w UE, możliwości oferowanych młodym ludziom oraz debaty z udziałem młodzieży. "Będziemy rozmawiać o tym, co młodzi myślą o gimnazjach, dlaczego głosują, jakiej szukają pracy, czy i dlaczego wyjeżdżają za granicę, o relacjach międzypokoleniowych a także o 30-leciu programu Erasmus przeznaczonego dla młodzieży" - powiedział Dymek.

Swoje namioty w Miasteczku Schumana będzie miało także Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Jego dyrektor Marek Prawda podkreślił, że poruszone będą trzy tematy: podsumowanie programu Erasmus (obecnie Erasmus Plus), Europejskiego Korpusu Solidarności kierowanego do młodzieży z mniejszych miast i środowisk oraz promocja planu inwestycyjnego tzw. planu Junckera.

- Nie nastawiamy się na beztroskie świętowanie. To czas zadawania trudnych pytań, o to co dalej z Unią Europejską - podkreślił. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z reporterem Mariuszem Szczygłem organizuje konkurs na reportaż pt. "Dzień w zjednoczonej Europie". Prawda poinformował, że nagrodą w nim jest udział w kursie przygotowującym do pisania reportaży.

Oficjalna data "Dnia Europy" to 9 maja, w który to dzień co rok organizuje się obchody upamiętniające pokój i jedność w Europie. Dokładnie tego dnia 67 lat temu ówczesny francuski minister spraw zagranicznych - Robert Schuman ogłosił plan powołujący Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, stanowiącą fundament dzisiejszej UE. Parada Schumana i towarzyszące jej wydarzenia organizowane są w pierwszym tygodniu maja, w okolicach daty 9 maja.

Źródło: PAP

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)