Trwa ładowanie...

W jaki sposób zlokalizować wyciek wody bez kucia?

Mokre plamy na ścianie niewiadomego pochodzenia, nieprzyjemny zapach wilgoci, wzrost rachunków za wodę, spadek ciśnienia wody w kranie. Wszystko to może wskazywać na wyciek wody z kanalizacji. Gdzie on się jednak znajduje? Aby znaleźć źródło problemu, można skuć ścianę, ale też można skorzystać z pomocy fachowców specjalizujących się w nieinwazyjnej lokalizacji wycieków wody.

Artykuł sponsorowany
 Źródło: materiały partnera
d2lr37i
d2lr37i

Lokalizacja wycieków wody przy pomocy próby ciśnieniowej

W pierwszej kolejności należy sprawdzić szczelność instalacji. Dotyczy to zarówno instalacji zimnej i ciepłej wody, jak i centralnego ogrzewania. W obu przypadkach możemy mieć do czynienia z wyciekiem wody. W tym celu wykonuje się próbę ciśnieniową. Przy wyszukiwaniu wycieków napełnia się więc instalację wodą, po czym dokładnie odpowietrza. Następnie sprawdza się, czy podczas próby ciśnienia nie następuje jego spadek.

Może się jednak okazać, że pomimo zaobserwowania spadku ciśnienia nie wiadomo, skąd wycieka woda. Aby to sprawdzić, wykonuje się lokalizację wycieków wody z wykorzystaniem gazu znacznikowego.

Gaz znacznikowy w lokalizacji wycieków wody

Jest to mieszanka azotu i wodoru. Gaz znacznikowy jest niepalny i bezpieczny w użytkowaniu. Nie wywołuje reakcji alergicznych, nie ma zapachu i smaku. Jest to szybka metoda wyszukiwania wycieków w instalacjach.

Gaz znacznikowy wprowadza się do rurociągu pod ciśnieniem, wykorzystując do tego zawór na przyłączu lub hydrant, w zależności od możliwości. W miejscu występowania nieszczelności gaz wydostanie się przez wszelkie ubytki i szczeliny. Z łatwością przenika on przez wszelkie powierzchnie utwardzone i grunt.

d2lr37i

Podczas lokalizacji wycieków wody za pomocą gazu znacznikowego korzysta się też ze specjalnego detektora wykrywającego gaz. Dzięki zaawansowanej technologii możliwe jest bardzo dokładne wyznaczenie miejsca występowania nieszczelności. To bardzo skuteczna metoda wykrywania wycieków, nawet jeśli znajdują się pod posadzką.

Wyszukiwanie wycieków metodą termowizyjną

Jedną z bardziej zaawansowanych i najskuteczniejszych metod lokalizacji wycieków wody i jednocześnie nieinwazyjną jest metoda termowizyjna. Służy do tego specjalne urządzenie, które zdalnie dokonuje pomiaru temperatury wszystkich przedmiotów, urządzeń i powierzchni. Każdy obiekt emituje ciepło i fale elektromagnetyczne.

Kamera termowizyjna promieniowanie podczerwone przekształca w obraz – termograf, który ludzkie oko jest w stanie nie tylko dostrzec, ale i zinterpretować. Badanie jest w pełni bezpieczne dla mieszkańców i eliminuje konieczność wykonywania inwazyjnych prac ingerujących w ściany i posadzki. Taką metodą lokalizację wycieków w Warszawie przeprowadza firma Optimal-Osuszanie. Dodatkowo oferuje ona osuszanie pomieszczeń, naprawę awarii, a także całą dokumentację potrzebną ubezpieczycielowi w celu wypłaty odszkodowania.

Zazwyczaj dopiero po dostrzeżeniu problemu na zewnątrz, podejmuje się próby lokalizacji wycieków wody. Nie ma jednak konieczności kucia ścian i tym samym narażania samych siebie na bałagan i dodatkowe koszty. Profesjonaliści wiedzą, jak to zrobić bezpiecznie, skutecznie i nieinwazyjnie.

Artykuł sponsorowany
d2lr37i

WP Wiadomości na:

d2lr37i
Więcej tematów