Trwa ładowanie...

W hali Torwaru zabrzmi jazz. Zaśpiewa Diana Krall

Będzie promować swoją ostatnią płytę "Wallflower".

W hali Torwaru zabrzmi jazz. Zaśpiewa Diana Krall
d3xrhrp
d3xrhrp

Kanadyjska wokalistka i pianistka Diana Krall wystąpi 20 października w hali warszawskiego Torwaru. Piosenkarka przyjedzie do Polski, by promować swoją ostatnią płytę, wydaną w 2015 r. "Wallflower".

Na swojej najnowszej płycie Krall zdecydowała się zaśpiewać własne interpretacje przebojów muzyki popularnej. Na "Wallflower" znalazły się m.in. "California Dreaming" z repertuaru The Mamas and the Papas, "Sorry Seems to be the Hardest Word" Eltona Johna czy tytułowy "Wallflower", autorstwa Boba Dylana. To czternasta płyta w dyskografii kanadyjskiej wokalistki i pianistki.

Światową sławę przyniosła jej wydana w 1996 r. płyta "All For You", na której Krall wykonała piosenki z repertuaru Nat "King" Cole'a. Ciepła barwa głosu wokalistki, jej gra na fortepianie, nawiązująca do jazzu lat 40. i 50. sprawiły, że Krall stała się jedną z najpopularniejszych wokalistek jazzowych na świecie.

d3xrhrp

Gry na fortepianie uczyła się z płyt ojca, kolekcjonera jazzowych albumów, zwłaszcza Fatsa Wallera, Franka Sinatry i Nat "King" Cole'a. Od czwartego roku życia Krall pobierała lekcje gry, później występowała także w szkolnej orkiestrze jazzowej. Na początku lat 80. młodej pianistce przyznano stypendium, dzięki któremu mogła kontynuować studia w prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie.

Na początku lat 90. przeniosła się do Nowego Jorku, od dziesięcioleci amerykańskiej "stolicy jazzu", gdzie zdobywała coraz większy rozgłos, występując w lokalnych klubach. Zadebiutowała albumem "Stepping Out" w 1993 r., jednak dopiero trzecia płyta - "All For You" - przyniosła jej sławę. Kolejne krążki tylko utwierdzały silną pozycję artystki na amerykańskim rynku muzycznym - "Love Scenes" (1997), "When I Look in Your Eyes" (1998) czy koncertowa "Live in Paris"(2002), cieszyły się wielkim powodzeniem wśród powiększającej się publiczności Diany Krall, która do swojego repertuaru zaczęła włączać także piosenki Joni Mitchell i Billy'ego Joela.

"When I Look in Your Eyes" okazała się najlepiej sprzedającą się pracą w dorobku kanadyjskiej piosenkarki, której utwory zaczęły trafiać na ścieżki dźwiękowe amerykańskich filmów i seriali telewizyjnych. W 2004 r. do sklepów trafiła "The Girl in the Other Room", wypełniona jedynie kilkoma jazzowymi standardami; większość kompozycji została napisana przez Krall oraz jej męża, brytyjskiego wokalistę i gitarzystę Elvisa Costello.

Ostatni krążek kanadyjskiej pianistki i wokalistki - wydany w 2012 r. "Glad Rag Doll" - to zbiór ragtimeów i kompozycji wczesnego jazzu, pochodzących z lat 20. i 30. Jej najnowsza płyta "Wallflower" to powrót do interpretowania popularnych piosenek z okresu lat 60. Krall zaśpiewała utwory Dylana, The Mamas and Papas czy The Eagles, artystów, którzy mieli wielki wpływ na kształtowanie się jej muzycznego gustu.

d3xrhrp

Przy okazji promowania "Glad Rag Doll" Diana Krall trzykrotnie wystąpiła w Polsce, w Warszawie, Gdyni i we Wrocławiu. Po raz pierwszy zaśpiewała dla polskiej publiczności w 1997 r. w Warszawie, w ramach festiwalu Jazz Jamboree.

Źródło: PAP

d3xrhrp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xrhrp
Więcej tematów