Trwa ładowanie...

W 2018 roku ukaże się nowa publikacja o historii Warszawy

Jej autorem jest dr Błażej Brzostek.

W 2018 roku ukaże się nowa publikacja o historii Warszawy
d15u9ss
d15u9ss

Ukazanie dziejów Warszawy "z perspektywy dnia dzisiejszego" i wyjaśnienie zagadnień związanych ze współczesnym miastem poprzez jego historię jest ideą nowej publikacji o dziejach stolicy. Jej autorem jest dr Błażej Brzostek. Książka ma się ukazać w 2018 r.

Jak podkreślił dr Brzostek, koncepcją publikacji jest ukazanie historii Warszawy w sposób odmienny od obecnie istniejących. - Chciałbym, by była jakoś inspirująca dla współczesnego czytelnika. Wciągająca w inny sposób niż klasyczne monografie miast zaczynające się od opisu najdawniejszych siedzib ludzkich czy aktu fundacji i dochodzące do czasów najnowszych - opowiadał PAP. Wyjaśnił, że w myśl jego koncepcji historia miasta ma być opowiedziana w sposób "odwrócony" w stosunku do klasycznego. - Żeby człowiekowi, który dzisiaj mieszka i żyje w tym mieście, albo który Warszawę odwiedza lub nawet takiemu, który jej nie zna pokazać jej przeszłość z punktu widzenia teraźniejszości. Bo tak naprawdę każda historia jest tak pisana, choć tradycyjnie próbowano to ukrywać przez tworzenie dystansu badawczego i złudzenie, że ten kto zajmuje się historią jest jakby wyrwany z czasu - mówił Brzostek.

W jego ocenie większość szczegółowych informacji o historii Warszawy znalazła się w już istniejących monografiach, dlatego nie zamieści ich w swej publikacji. - To ma być raczej pewien sposób opowiedzenia historii nie poprzez szczegóły, ale przez pewne pytania. Np. o to czy Warszawa jest miastem wschodnim, miastem wielkim czy miastem młodym - wyliczał Brzostek. Podczas pracy nad książką pragnie opierać się głównie na publikacjach, także tych nieznanych, z różnych szczegółowych dziedzin związanych z Warszawą. W jego ocenie takie archiwalne kwerendy zwłaszcza w odniesieniu do XX w. mogą zawierać cenne informacje, bo to niezwykle obszerne źródła. - Generalnie to będzie taka historia społeczna Warszawy, historia miasta jako wielkiego skupiska ludzi, mająca ambicje pokazania jak to zbiorowisko się zmieniało - podkreślił.

Jarosław Trybuś, wicedyrektor Muzeum Warszawy, na którego zamówienie powstaje książka przypomniał, że minęło już wiele lat od momentu, kiedy powstała ostatnia taka publikacja. - Od tego czasu zmienił się stan wiedzy, a także potrzeby czytelników. A zatem przyszedł czas, żeby dać wszystkim zainteresowanym Warszawą dobre wyjaśnienie tego, dlaczego nasze miasto jest takie, jakie jest. A to wyjaśnienie jest możliwe tylko poprzez historię - mówił Trybuś. Przyznał, że dość długo szukano autora, który zgodziłby się podjąć trudnego i rozpisanego na kilka lat zadania. - Ale w końcu wybraliśmy i chyba najlepiej jak się dało. Cieszę się ze zgody dr Brzostka, człowieka, który dał się poznać jako znakomity badacz nie tylko ze świetnym warsztatem naukowym, ale również doskonałym zrozumieniem współczesnego czytelnika. "Paryże innej Europy", które opublikował niedawno są tego najlepszym dowodem. To ogrom pracy badawczej ubrany w znakomity język. Wierzę, że nowa historia Warszawy taka
właśnie będzie - zaznaczył wicedyrektor.

Publikacja ma powstać do 2018 r. - Muzeum będzie służyło wszelką pomocą i materiałami merytorycznymi. Mam nadzieję, że efektem tej pracy będzie książka obecna w każdym warszawskim domu - podsumował Jarosław Trybuś.

d15u9ss
d15u9ss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15u9ss
Więcej tematów