Użytkownicy wieczyści zaskakiwani nagłymi podwyżkami? To się zmieni
Warszawski projekt trafił już do premier Beaty Szydło.
12.01.2016 11:30
Warszawa przygotowała projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Dokument, zawierający propozycję obniżenia opłat za użytkowanie wieczyste trafił już do premier Beaty Szydło.
- Chcemy by użytkownicy wieczyści nie byli już zaskakiwani nagłymi podwyżkami opłat. To problem społeczny, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, gdzie ceny nieruchomości są najwyższe. Nasz projekt, wprowadzający mechanizm zabezpieczający, skonsultowaliśmy ze spółdzielcami, rzeczoznawcami i prawnikami zajmującymi się kwestiami użytkowania wieczystego, teraz liczymy na pozytywną i szybką decyzję rządu w tej sprawie – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.
Stawka rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości zabudowanych wykorzystywanych na cele mieszkaniowe wynosi 1 proc. wartości. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami może być zmieniana nie częściej niż raz na trzy lata. Przy aktualizacji opłaty wartość danej nieruchomości (zgodnie z obowiązującym obecnie rozporządzeniem) ustala się poprzez porównanie z cenami sprzedawanych niezabudowanych działek komercyjnych. Prowadzi to do sztucznego zawyżenia wartości gruntu i wysokich, skokowych podwyżek opłat dla użytkowników wieczystych. Ma również negatywny wpływ na funkcjonowanie samorządów. Rośnie bowiem liczba dłużników i odwołań od wyceny składanych do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Projekt nowelizacji przygotowany przez zespół ds. regulacji stanów prawnych nieruchomości oraz wspierania i koordynowania inicjatyw spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych (powołany w 2013 r.) zakłada zmianę sposobu określania wartości tego typu nieruchomości i automatyczną 50 proc. obniżkę wyceny a tym samym opłaty za użytkowanie wieczyste. Oczywiście pod pewnymi warunkami – np. spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe przez 10 lat nie będą mogły rozebrać budynku mieszkalnego znajdującego się na użytkowanej działce.
Przyjęcie nowelizacji zabezpieczy użytkowników wieczystych, którzy wykorzystują i w dalszym ciągu zamierzają wykorzystywać nieruchomości na cele mieszkaniowe, znacznie usprawni procedurę aktualizacji opłat i zmniejszy liczbę sporów użytkowników wieczystych ze Skarbem Państwa i jednostkami samorządu terytorialnego.
Przeczytaj też: Roczna Marcelinka może stracić oko przez złośliwego raka