Uważaj na kleszcze w Warszawie! Coraz więcej zachorowań na boreliozę
Każdego dnia możemy być narażeni na ukąszenie kleszczy. Zarówno przebywając na spacerze w parku, lesie lub aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu.
15.04.2016 11:59
Rokrocznie obserwowany jest wzrost populacji zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w woj. mazowieckim - ostrzega Państwowa Inspekcja Sanitarna. W pierwszym kwartale tego roku w Warszawie, odnotowano aż 75 przypadków zachorowań na boreliozę. To o 20 proc. więcej, w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2015. Dwie osoby w stolicy zachorowały także na kleszczowe zapalenie mózgu. W poprzednim roku nie zarejestrowano takich przypadków.
Każdego dnia możemy być narażeni na ukąszenie kleszczy. Zarówno przebywając na spacerze w parku, lesie lub aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu.
Zagrożone tereny
W Warszawie tereny o bardzo wysokim ryzyku to między innymi: Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy.
Terenami o niskim i średnio niskim ryzyku są miedzy innymi: Lasy Wawerskie, Lasy Sulejówek-Grabina, Lasek Bielański-plac zabaw, Las Jana III Sobieskiego, Ogród Łazienki Królewskie, Pole Mokotowskie, Ogród Krasińskich.
Mapa terenów Warszawy zagrożonych wystepowaniem kleszczy.
(Autorzy mapy: Marta Supergan-Marwicz, Grzegorz Karbowiak)
Jak dochodzi do zakażenia?
Zachorować na kleszczowe zapalenie mózgu oraz inne choroby odkleszczowe może każdy i w każdym wieku. W Polsce najwięcej zachorowań odnotowuje się w północnej części kraju, najczęściej w okresie pomiędzy kwietniem, a listopadem.
Borelioza jest chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterie – "borrelia burgdorferi". Jest to najczęściej występująca choroba przenoszona przez kleszcze w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Do zakażenie człowieka dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza. Jest on przenosicielem (wektorem) zarazków – pobierając krew zakażonego zwierzęcia, głównie drobnych gryzoni, dzikich zwierząt i ptaków, sam ulega zakażeniu, a następnie żerując, przekazuje krętki swojemu żywicielowi – np. człowiekowi.
Źródło: (Państwowa Inspekcja Sanitarna)
Przeczytaj też: W sobotę dzień otwarty urzędów skarbowych