Trwa ładowanie...

Uważaj na kleszcze w Warszawie! Coraz więcej zachorowań na boreliozę

Każdego dnia możemy być narażeni na ukąszenie kleszczy. Zarówno przebywając na spacerze w parku, lesie lub aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu.

Uważaj na kleszcze w Warszawie! Coraz więcej zachorowań na boreliozę
d3qxqml
d3qxqml

Rokrocznie obserwowany jest wzrost populacji zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w woj. mazowieckim - ostrzega Państwowa Inspekcja Sanitarna. W pierwszym kwartale tego roku w Warszawie, odnotowano aż 75 przypadków zachorowań na boreliozę. To o 20 proc. więcej, w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2015. Dwie osoby w stolicy zachorowały także na kleszczowe zapalenie mózgu. W poprzednim roku nie zarejestrowano takich przypadków.

Każdego dnia możemy być narażeni na ukąszenie kleszczy. Zarówno przebywając na spacerze w parku, lesie lub aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu.

Zagrożone tereny

W Warszawie tereny o bardzo wysokim ryzyku to między innymi: Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy.

Terenami o niskim i średnio niskim ryzyku są miedzy innymi: Lasy Wawerskie, Lasy Sulejówek-Grabina, Lasek Bielański-plac zabaw, Las Jana III Sobieskiego, Ogród Łazienki Królewskie, Pole Mokotowskie, Ogród Krasińskich.

Mapa terenów Warszawy zagrożonych wystepowaniem kleszczy.
(Autorzy mapy: Marta Supergan-Marwicz, Grzegorz Karbowiak)

d3qxqml

Jak dochodzi do zakażenia?

Zachorować na kleszczowe zapalenie mózgu oraz inne choroby odkleszczowe może każdy i w każdym wieku. W Polsce najwięcej zachorowań odnotowuje się w północnej części kraju, najczęściej w okresie pomiędzy kwietniem, a listopadem.

Borelioza jest chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterie – "borrelia burgdorferi". Jest to najczęściej występująca choroba przenoszona przez kleszcze w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Do zakażenie człowieka dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza. Jest on przenosicielem (wektorem) zarazków – pobierając krew zakażonego zwierzęcia, głównie drobnych gryzoni, dzikich zwierząt i ptaków, sam ulega zakażeniu, a następnie żerując, przekazuje krętki swojemu żywicielowi – np. człowiekowi.

Źródło: (Państwowa Inspekcja Sanitarna)

d3qxqml
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qxqml
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj