Trwa ładowanie...

Uwaga na "lewe" bankomaty na Bródnie! Klonują karty

Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie

Uwaga na "lewe" bankomaty na Bródnie! Klonują karty
dt17m7v
dt17m7v

Niektóre bankomaty na Bródnie klonują karty, a pieniądze z kont wypłacane są w Indonezji. - Do tej pory zgłosiło się już 12 osób. Poszkodowanych może być więcej - mówi WawaLove.pl Marta Sulowska, oficer prasowa komendy policji Praga Północ.

Chodzi m.in. o bankomat w budynku klubu "Junona" przy Bazyliańskiej 1 drugi, w banku przy ulicy Św. Hieronima. Osobom, które wypłaciły pieniądze z tych urządzeń, "wyczyszczono" konta, a pieniądze zostały wpłacone w Indonezji. Chodzi o różne kwoty. - Raz było to kilkaset złotych, w innym przypadku wypłacono aż 3 tysiące - mówi Sulowska i dodaje, że policja prowadzi już śledztwo w tej sprawie. Sprawdzany jest monitoring wokół bankomatów, policja weryfikuje w tej chwili informacje od poszkodowanych.

W Warszawie rocznie dochodzi do kilkudziesięciu przypadków najgroźniejszej odmiany skimmingu , czyli nakładek na bankomaty. Przestępcy instalują na urządzeniu specjalistyczne urządzenie, służące do pozyskiwania zarówno danych paska magnetycznego kart, jak i kodu PIN. Jedna część zamontowana jest w miejscu, gdzie wsuwa się kartę do bankomatu (by zeskanować informacje z paska magnetycznego karty), druga - jako dodatkowy baner świetlny - podwieszona w górnej części urządzenia. Zwykle to kamera, która rejestruje na wideo wprowadzany PIN.

Jak nie zostać ofiarą skimmingu? Jak chronić swoją kartę? Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji podają kilka przydatnych rad.

dt17m7v

- Nie korzystać z bankomatu, który wzbudza nasze podejrzenie.
- Zwrócić uwagę na wystające lub odstające od płaskich powierzchni bankomatu elementy
- Zwrócić uwagę na dodatkowe elementy bankomatu, nie będące jego integralną częścią
- Zasłaniać dłonią lub portfelem dłoń wprowadzająca PIN
- Nie dopuścić, by osoby trzecie obserwowały nasze czynności przy bankomacie
- Nie zapisywać kodu PIN na karcie bankomatowej
- Warto na bieżąco sprawdzać saldo naszego rachunku oraz wyciągi z kart i kont.

dt17m7v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt17m7v
Więcej tematów