Trwa ładowanie...
jan olszewski
12-02-2020 14:00

Uroczyste upamiętnienie Jana Olszewskiego w Sejmie

Od środy jedna z sal w gmachu parlamentu nosi imię Jana Olszewskiego. Zmarły były premier RP został uhonorowany przez władze państwowe. W Sejmie odsłonięto również popiersie polityka.

Uroczyste upamiętnienie Jana Olszewskiego w SejmieŹródło: East News, fot: Jakub Kamiński
d3qdcjv
d3qdcjv

W piątek, 7 lutego minęła rocznica śmierci Jana Olszewskiego. Tego dnia złożono wieńce i zapalono znicze na jego grobie na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

W środę natomiast parlamentarzyści i przedstawiciele najwyższych państwowych władz uczcili byłego prezesa Rady Ministrów w budynku przy ul. Wiejskiej.

Popiersie Jana Olszewskiego zostało odsłonięte w sali nr 511 w budynku Kancelarii Sejmu. Obecny na uroczystości kapłan poświęcił podobizną zmarłego przed rokiem premiera oraz zmówił krótką modlitwę.

Później nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów przed kamiennym popiersiem Jana Olszewskiego. Wieńce ułożyli: przedstawiciel Kancelarii Prezydent RP – Wojciech Kolarski, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki oraz rodzina i najbliżsi Jana Olszewskiego.

d3qdcjv

Podczas środowej uroczystości głos zabrał Antoni Macierewicz, który był ministrem spraw wewnętrznych w gabinecie Jana Olszewskiego.

- Dorobek tego rządu sprawił, że została położona bariera temu wszystkiemu, co stworzył rząd "grubej kreski", temu wszystkiemu, co wynikało z okrągłego stołu, została przełamana cała ta straszliwa tendencja kontynuacji PRL-bis. To jest wielki dorobek Jana Olszewskiego - podkreślił Macierewicz.

Antoni Macierewicz przypomniał, że dla Jana Olszewskiego "niepodległość była najwyższą wartością wśród wartości narodowych, bo bez niej nie ma możliwości kształtowania niezależnego bytu narodowego".

d3qdcjv

Źródło: IAR

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koniec "Czarnego Kota". Wewnątrz rozrzucone dokumenty i połamane meble

d3qdcjv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qdcjv
Więcej tematów