Trwa ładowanie...
17-01-1970 05:47

Uroczyste otwarcie Ogrodu Krasińskich w sobotę [ZDJĘCIA i WIDEO]

Uroczyste otwarcie Ogrodu Krasińskich w sobotę [ZDJĘCIA i WIDEO]
d4i6gie
d4i6gie

W sobotę 10 maja 2014 r. w godz. 10:00-16:00, W Ogrodzie Krasińskich odbędzie się piknik z okazji zakończenia kontrowersyjnej rewaloryzacji.

Dlaczego kontrowersyjnej? W 2013 r. wycięto tu 337 drzew, często kilkudziesięcioletnich, ponieważ jak stwierdziła pani Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych "Ten ogród miał to nieszczęście, że przez bardzo wiele lat był ogrodem zaniedbanym, gdzie nie wykonywano żadnej gospodarki drzewostanem". Innymi słowy - co kto miał i posadził, albo samo się wysiało". Pod pismem do Generalnego Konserwatora Zabytków, domagającym się wyjaśnienia realizacji projektu rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich, podpisało się 550 osób w tym Maja Komorowska, Wojciech Pszoniak, Artur Żmijewski, Anna Grodzka, Wojciech Malajkat, Kazimiera Szczuka i Janusz Palikot. Zawiadomienie do stołecznej prokuratury złożył w tej sprawie, w imieniu Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukasiewicz.

W sobotę mieszkańcy Warszawy sami będą mieli okazję ocenić zmieny w Ogrodzie Krasińskich. W północnej części parku powstały dwa boiska do gry w boule, a w sobotę będzie można poznać jej zasady i popatrzeć, jak grają profesjonaliści. Przed kwietnym klombem, fontanną i pałacem zasiądzie kwartet smyczkowy, który o godz. 14:30, 15:10 i 15:40 zagra utwory Straussów. Piętnaście minut po godz. 12:00, 13:00 i 14:00 będzie można wraz z instruktorką poćwiczyć jogę.

d4i6gie

W sobotę odbędą się trzy spacery z przewodnikami, którzy opowiedzą o dziejach jednego z najstarszych parków w Warszawie. Spacery wyruszą spod bramy głównej (od ul. Bohaterów Getta) o godz. 10:00, 11:00 i 12:00.

Po parku przechadzać się bedą w sobotę aktorzy ubrani w XIX-wieczne stroje. Będą oni zachęcać mieszkańców do wymienionych aktywności, a swoimi ubraniami nawiązywać do epoki, w której blisko 120 lat temu Franciszek Szanior przeprojektował wcześniejsze, barokowe założenie ogrodu. Do tego właśnie krajobrazowego parku nawiązuje obecna rewaloryzacja.

Jak zapewnia Urząd Miasta, w ogrodzie posadzono blisko 100 nowych drzew oraz 24 tysiące krzewów, bylin i cebul. Odrestaurowano również zabytkową XIX-wieczną część parku, barokową bramę główną, uruchomiono też od lat niedziałającą fontannę. Koszt rewaloryzacji z budżetu miasta wyniósł 15 mln zł.

d4i6gie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i6gie
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj