RegionalneWarszawaUniwersytet Warszawski. Protest przeciwko Ordo Iuris. "Edukacja, nie dogmaty"

Uniwersytet Warszawski. Protest przeciwko Ordo Iuris. "Edukacja, nie dogmaty"

"Promowanie inicjatywy będącej niczym innym jak spotkaniem przedstawicieli jednej ideologii jest wyjątkowo szkodliwe"

Uniwersytet Warszawski. Protest przeciwko Ordo Iuris. "Edukacja, nie dogmaty"

W czwartek o godzinie 16:00 przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się pikieta, na której protestowano przeciw obecności Instytutu Ordo Iuris na Uniwersytecie Warszawskim. Sprzeciwiano się także współorganizacji i promocji Instytutu przez władze UW.

Wśród argumentów przeciw Ordo Iuris, protestujący wymieniali m.in. plany organizacji konferencji “Tożsamość małżeństwa i jej jurydyczna ekspresja”, na której miałby być goszczony prelegent, którego wyniki badań uznane zostały powszechnie za nierzetelne metodologicznie. "Czy wprost nazwane nadinterpretacją, np. przez Amerykańskie Towarzystwo Socjologiczne" - wyjaśniaja organizatorzy pikiety

Skrytykowano też planowany wykład jednej z badaczek Ordo Iuris. "Przekonywała ona w Nigerii, gdzie za akty homoseksualne grozi do 14 lat więzienia, że mieszkańcy tego kraju stracą swoje religijne i rodzicielskie prawa, jeśli władze wykreślą homoseksualizm z kodeksu karnego" - piszą organizatorzy. Na UW miałaby ona opowiadać o "ochronie dzieci przed międzynarodowymi działaniami na rzecz praw seksualnych".

Sprzeciw studentów budzi też wykład naukowca, który twierdzi, że "penalizacja homoseksualizmu może być ostoją, która uchroni Jamajczyków przed "gejowskimi porządkami", zaś epidemię AIDS uważa za "Bożą karę za grzech sodomii".

Edukacja, nie dogmaty

- Co jakiś czas powracają pytania: Jaka jest rola uczelni? Czy Uniwersytet powinien zabierać głos w sprawach politycznych? Uniwersytet jak najbardziej powinien zabierać głos wszędzie tam, gdzie dyskutowana kwestia dotyczy ogółu społeczeństwa. Tu jednak pojawia się zastrzeżenie – podejmując temat, należy trzymać się naukowej etyki– dokładać więc wszelkich starań, aby dyskusja nie była zideologizowana i nie opierała się na przesądach czy poglądach religijnych - poinformowali media organizatorzy dzisiejszego protestu.

Jak dodali, nie zgadzają się na "współorganizowanie, promowanie, czy w ogóle tworzenie debat, w których nie dba się o to, by prelegenci pochodzili z różnych środowisk i prezentowali różne poglądy w badanej kwestii. Śmiało można określić takie działanie celową stronniczością, lub nawet odważniej: zamachem na pluralizm w nauce".

"Uniwersytet zaangażowany"

"Pragniemy, by Uniwersytet Warszawski dbał o wysoki poziom nauczania, pokazywał nam drogę, którą iść powinien sumienny badacz. W związku z tym uważamy, że promowanie inicjatywy będącej niczym innym jak spotkaniem przedstawicieli jednej ideologii jest wyjątkowo szkodliwe, zarówno dla nas – studentów i studentek, jak i dla wizerunku Uniwersytetu Warszawskiego" - czytamy w informacji prasowej.

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, jak sam o sobie pisze, powołany został, by "angażować się w obronę osób i środowisk zagrożonych społecznym wykluczeniem ze względu na przywiązanie do ładu społecznego poświadczonego w Konstytucji RP oraz świata wartości, z którego się on wywodzi". Jak podkreślają, "w szczególności chcemy afirmować przyrodzoną godność człowieka, oraz działać na rzecz ochrony wynikających z niej praw człowieka i obywatela, zwłaszcza w zakresie: prawnej ochrony niewinnego życia ludzkiego na wszystkich etapach jego rozwoju, poszanowania małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny, rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa oraz promowania rozwiązań prawnych służących ich ochronie, ochrony praw rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoim sumieniem i przekonaniami, prawnej ochrony dzieci przed demoralizacją i deprawacją".

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)