Trwa ładowanie...

"Ulice Złego" w Muzeum Literatury

Scenograficzne odtworzenie obrazu Warszawy opisanej przez Tyrmanda i zaproszenie widzów do wnętrza powieści, do stolicy 1954 roku

"Ulice Złego" w Muzeum Literatury
d30fovu
d30fovu

"Ulice Złego" biegną przez zdruzgotane, okaleczone miasto, wśród zrujnowanych, straszących swymi szkieletami kamienic, po błocie, śniegu, wśród rozbrzmiewających rejwachem licznych placów budowy, dźwiękiem dzwonków przepełnionych tramwajów, nawoływaniem bazarowych handlarek, gwarem kawiarnianych rozmów.

Mojemu rodzinnemu miastu Warszawie – napisał Tyrmand na stronie tytułowej swojej najsłynniejszej powieści. Rzeczywiście, bohaterowie powieści funkcjonują w oddanej z detalami przestrzeni powojennej stolicy. Dlatego narracja wystawy poprowadzona jest dwubiegunowo – ścieżką powieści i ścieżką historyczną, które niejednokrotnie splatają się ze sobą.

- Świat Złego i rzeczywistość Warszawy z 1954, ukazujemy w kontekście swoistego dramatu rozwarstwienia – między radością kiełkującego na ruinach życia, chciwością i ciemnymi interesami przestępczego półświatka oraz realnym okrucieństwem systemu stalinowskiego. - zachęcają organizatorzy. - Powieść Tyrmanda niejako nałożymy na mapę powojennej Warszawy posługując się fotografiami archiwalnymi (ze zbiorów m.in. NAC, Fundacji KARTA, Muzeum Historycznego M. St. Warszawy), filmowymi materiałami archiwalnymi (Filmoteka Narodowa), materiałami dokumentalnymi z Archiwum IPN, zdjęciami reportażowymi (dotąd niepublikowanymi autorstwa Krzysztofa Miszułowicza).

Zobaczcie zwiastun wystawy.

Na wystawie będzie można poczuć przez chwilę klimat powojennej Warszawy. Zaaranżowany plastycznie autobus Geńka Śmigły „zawiezie” widzów w głąb miasta z 1954 roku, gdzie można będzie obejrzeć plakaty propagandowe z lat 50., przejrzeć artykuły ze „Stolicy”, „Życia Warszawy” i pojawiającego się w powieści Tyrmanda „Expressu Wieczornego”, wstąpić do kina „Atlantic”, posiedzieć kulturalnie w kawiarni „Lajkonik” i – mniej kulturalnie – barze „Słodycz”, zobaczyć jak naprawdę wyglądało życie na ruinach wciąż obecnych w miejskiej przestrzeni.

d30fovu

Wystawa "Ulice Złego"
Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20
Poniedziałki, wtorki i piątki – 10.00 – 16.00
Środy, czwartki – 11.00 – 18.00
Sobota – nieczynne
Niedziele – 11.00 -17.00
Bilety: 6 zł (ulgowe 5)

d30fovu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30fovu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj