"Ulice Złego" w Muzeum Literatury
Scenograficzne odtworzenie obrazu Warszawy opisanej przez Tyrmanda i zaproszenie widzów do wnętrza powieści, do stolicy 1954 roku
"Ulice Złego" biegną przez zdruzgotane, okaleczone miasto, wśród zrujnowanych, straszących swymi szkieletami kamienic, po błocie, śniegu, wśród rozbrzmiewających rejwachem licznych placów budowy, dźwiękiem dzwonków przepełnionych tramwajów, nawoływaniem bazarowych handlarek, gwarem kawiarnianych rozmów.
Mojemu rodzinnemu miastu Warszawie – napisał Tyrmand na stronie tytułowej swojej najsłynniejszej powieści. Rzeczywiście, bohaterowie powieści funkcjonują w oddanej z detalami przestrzeni powojennej stolicy. Dlatego narracja wystawy poprowadzona jest dwubiegunowo – ścieżką powieści i ścieżką historyczną, które niejednokrotnie splatają się ze sobą.
- Świat Złego i rzeczywistość Warszawy z 1954, ukazujemy w kontekście swoistego dramatu rozwarstwienia – między radością kiełkującego na ruinach życia, chciwością i ciemnymi interesami przestępczego półświatka oraz realnym okrucieństwem systemu stalinowskiego. - zachęcają organizatorzy. - Powieść Tyrmanda niejako nałożymy na mapę powojennej Warszawy posługując się fotografiami archiwalnymi (ze zbiorów m.in. NAC, Fundacji KARTA, Muzeum Historycznego M. St. Warszawy), filmowymi materiałami archiwalnymi (Filmoteka Narodowa), materiałami dokumentalnymi z Archiwum IPN, zdjęciami reportażowymi (dotąd niepublikowanymi autorstwa Krzysztofa Miszułowicza).
Zobaczcie zwiastun wystawy.
Na wystawie będzie można poczuć przez chwilę klimat powojennej Warszawy. Zaaranżowany plastycznie autobus Geńka Śmigły „zawiezie” widzów w głąb miasta z 1954 roku, gdzie można będzie obejrzeć plakaty propagandowe z lat 50., przejrzeć artykuły ze „Stolicy”, „Życia Warszawy” i pojawiającego się w powieści Tyrmanda „Expressu Wieczornego”, wstąpić do kina „Atlantic”, posiedzieć kulturalnie w kawiarni „Lajkonik” i – mniej kulturalnie – barze „Słodycz”, zobaczyć jak naprawdę wyglądało życie na ruinach wciąż obecnych w miejskiej przestrzeni.
Wystawa "Ulice Złego"
Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20
Poniedziałki, wtorki i piątki – 10.00 – 16.00
Środy, czwartki – 11.00 – 18.00
Sobota – nieczynne
Niedziele – 11.00 -17.00
Bilety: 6 zł (ulgowe 5)
Przeczytajcie też: Nasz Patronat: Ciuchowisko vol. 9