Trwa ładowanie...

UE: "Otwórzcie dworce autobusowe dla osób niepełnosprawnych". Warszawa Zachodnia i koniec?

Przepisy unijne nakładają na Polskę wymóg dostosowania infrastruktury i obsługi pasażerów PKS z niepełnosprawnością

UE: "Otwórzcie dworce autobusowe dla osób niepełnosprawnych". Warszawa Zachodnia i koniec?
dw4pabn
dw4pabn

Podstawowym założeniem jest umożliwienie każdemu chętnemu pełnego skorzystania z oferty dworców autobusowych. Taki wymóg reguluje rozporządzenie UE z 2011 roku, odnoszące się do praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym. Chodzi przede wszystkim o udostępnienie niepełnosprawnym specjalnie wyznaczonych punktów pomocy, wsparcie w przemieszczaniu się, wchodzeniu do autobusu czy też załadowaniu bagażu.

Problem w tym, że do specjalnego rejestru został wpisany na razie jeden dworzec w kraju - Warszawa Zachodnia. Było to możliwe dzięki porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju a właścicielem terenu, firmą PKS Polonus. Jak zapewniają urzędnicy resortu, dworzec już dziś jest w stanie spełnić większość nakładanych przez UE wymogów. Dostosowano platformy, windy a także toalety, wydzielono specjalny punkt informacyjny, obniżono też krawężniki. Pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie obsługi osób z niepełnosprawnością. Planowana jest również gruntowna modernizacja dworca. Pisaliśmy o tym tutaj .

Problemem może być jednak nie sam dworzec Warszawa Zachodnia, ale utrudniony dostęp do niego. Wiele z okolicznych ciągów komunikacji miejskiej stanowi nadal barierę w swobodnym poruszaniu się i dostępności. Pomimo faktu, iż na razie jedynie ten stołeczny dworzec został wpisany do rejestru to Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekonuje, że wkrótce dołączą do niego kolejne w kraju, gdyż jest to kwestia konieczności spełnienia wymogów unijnych.

dw4pabn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw4pabn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj