Trzecie Urodziny Rap History Warsaw
Rozmawiamy z DJ-em Steezem, współtwórcą warszawskiego cyklu imprez, który prezentuje historię rapu
05.03.2013 03:50
Rap History Warsaw to cykl imprez, który jednej nocy prezentuje jeden rok z historii rapu. Oprócz muzyki z tego roku na każdym z wydarzeń można było nabyć pudełko z mikstejpem, książeczką/zinem opisującym dany rocznik oraz plakatem i wlepkami. Rap History Warsaw obchodzi swoje trzecie urodziny, które świętować będzie 16 marca w Cafe Kulturalna. Rozmawiamy z DJ-em Steezem, współtwórcą Rap History Warsaw.
Na czym polega pomysł Rap History Warsaw?
Założenia projektu Rap History Warsaw w swojej początkowej formie zostały sformułowane w oparciu o to co działo się w Berlinie oraz Zurychu. Autorami pierwotnej koncepcji są CEO Muller oraz Dj Soulsonic, pasjonaci muzyki rap ze Szwajcarii. Jeden z nich jest grafikiem, drugi prowadzi mały, niezależny sklep płytowy. Pomysłpolegał na przybliżeniu słuchaczom całej historii muzyki rap przez prezentowanie numerów z każdego kolejnego rocznika poświęcając mu całą imprezę. Stąd nazwy kolejnych imprez - Rap History Warsaw 1979, 1980, 1981 itd. Imprezy poza wyjątkową selekcją muzyczną wyróżniał fakt, że tytuły aktulanie granych przez djs utworów były wyświetlane na ekranach oraz to, że na każdej z nich było można nabyć przygotowane przez nas, ręcznie robione pudełko, z mikstejpem, książeczką/zinem opisującym dany rocznik oraz plakatem i wlepkami. Stąd edukacyjny charakter imprezy. Ponad to przed każdą imprezą robiliśmy naszym fanom wstęp w postaci dziesiątek postów na fanpage'u RHW , opisujących najważniejsze pozycje ukazujące się w danym roku.
Osobą, która zaszczepiła mi pomysł na zorganizowanie warszawskiej edycji, a z którą ją wspólnie od początku do końca zrealizowaliśmy, jest Kosi z JWP. Jego znajomi byli organizatorami berlińskiego cyklu i stąd koneksja. Na jedną z finałowych imprez, tj. The Best of 80s udało nam się sciągnąć twórców cyklu. I tu się muszę pochwalić, byli bardzo dumni z tego jak to zostało przygotowane i poprowadzone w Polsce.
Jak to ewoluowało?
Cykl był dużym sukcesem i odbył się echem w całej Polsce, także po zakończeniu właściwego cyklu oraz wyczerpaniu formuły imprez tematycznych (polegających np. na graniu rapu z danego regionu USAA, bądź skupiających się na polskim czy francuskim rapie) postanowiliśmy kontynuować działalność. Po pierwsze od czasu do czasu sciągamy z za oceanu naszych ulubionych artystów i organizujemy ich występy w Polsce. Jesteśmy w tej chwili jedynym kolektywem, który zajmuje się tym z taką regularnością. Do tej pory udało nam się sciągnąć m.in. takich graczy jak Grandmaster Flash, Smif N Wessun, Cormega, Large Professor, AZ, Slum Village, Elzhi oraz Phife Dawg z A Tribe Called Quest.
Jeżeli chodzi o zwykłe imprezy, to żeby wyjść na przeciw oczekiwaniom z wielu miast z całej Polski, przygotowaliśmy projekt The Videos. RHW to cykl koncepcyjny i mimo dużego zainteresowania samymi imprezami nikt nie chciał się go poza Warszawą podjąć, a dla nas nie miało sensu jeżdżenie i granie pojedyńczych rocznikowych imprez w oderwaniu od całości. Dlatego przygotowaliśmy sobie ponad 1000 rapowych klipów, które miksujemy na żywo grając video sety. Wyprodukowaliśmy także koncert/nagranie live dvd Molesty, Eldo i Pariasu. Płyty są do nabycia w Empikach.
Co przygotowaliście na trzecie urodziny RHW?
Z okazji naszych trzecich urodzin zagra wyjątkowy nowojorski skład - CAMP LO. Duet wbił się do hiphopowej ekstraklasy, wydanym w 1997 roku albumem "Uptown Saturday Night" i właśnie jest na trasie z okazji 15-lecia tego albumu. Dla mnie osobiście jest to jedna z najważniejszych rapowych płyt, gdyż przełama moje podejście do muzyki rap. Zanim usłyszałem ten album, byłem twardogłowym fanem stricte gangsterskich amerykańskich brzmień, ale funkująco soulowym bangerom jak "Coolie High", "Black Nostaljack" czy wreszcie "Luchini aka This Is It" po prostu niesposób było powiedzieć "nie". Ponad to na imprezie poza Anuszem i Blekotem związanymi z projektem RHW zagrają ludzie, którzy związani są z polskim dj'ingiem i hip-hopem od samego początku - Dj Deszczu Strugi i Dj Krime - czyli najlepsi z najlepszych :)
Gdzie w Warszawie można posłuchać dobrego rapu?
W Warszawie nie ma niestety stricte rapowego klubu, jeżeli o to pytasz. Zapraszamy wszsytkich w każdy piątek do klubu 55, w którym organizujemy jedną cykliczną rapową imprezę, która odbywa się regularnie. Od czasu do czasu dobrego rapu można posłuchać także w takich klubach jak 1500M2 Do Wynajęcia, U Artystów czy też Powiększenie. Jeżeli ktoś chce natomiast posłuchać, bądź pooglądać najlepsze rapowe klipy w sieci, zapraszam na moją stronę: http://rapfiles.tv/ , sprawdźcie to!
A jakie są Twoje inne ulubione miejsca w Warszawie?
Jeżeli chodzi o kluby to będą to klub 55 oraz Powiększenie. Lubie miejsca, które niczego nie udają, a ludzie którzy je odwiedzają nie robią tego po to żeby zamanifestować swój status społeczny, a poprostu przychodzą dobrze się bawić. W Powiększeniu często umawiam się na spotkania także za dnia, gdy jest stosunkowo pusto. Dużym sentymentem darzę także wspomniany wcześniej lokal U Artystów, w którym rozpoczęliśmy cykl RHW, a i wcześniej miałem tam okazję organizować wiele imprez. Jako że całe życie mieszkam w centrum Warszawy, to rejony Śródmieścia są mi najbliższe, miejsca takie jak Park Saski, park na Okólniku, tj. tuż za szkołą muzyczną czy też okolice ulicy Wareckiej. Ze względu na permanentny brak czasu stołuję się dużo w knajpach. Wszystkim polecam lokal Green Peas na Szpitalnej, w którym można zjeść tanio, smacznie i zdrowo. A wiem co mówię, bo na Śródmieściu przerobiłem już prawie wszystko :) Nocne letnie wypady zawsze stają pod hasłem Powiśle, także bywam częstym gościem takich miejsc jak BarKa, Na
Lato czy Plac Zabaw.
Trzecie Urodziny Rap History Warsaw
16 marca (sobota), godz. 22:00
Cafe Kulturalna
Wstęp 30 zł / 20 zł lista FB