Trzaskowski zwrócił się do rządu o udostępnienie mostu pontonowego
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej poinformował, że zwrócił się do premiera i do rządu o udostępnienie mostu pontonowego, aby jak najszybciej, tymczasowo, zatamować wyciek ścieków do Wisły.
Dodał przy tym, że miasto będzie pracować nad stworzeniem tzw. przecisku z rur stalowych pod dnem Wisły.
Reakcja rządu była natychmiastowa. O decyzji na Twitterze poinformował Michał Dworczyk. "W związku z prośbą prezydenta Trzaskowskiego, premier Mateusz Morawiecki zdecydował o udzieleniu pomocy dla miasta stołecznego Warszawy. Jutro odbędzie się spotkanie sztabu kryzysowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - napisał sekretarz stanu w KPRM.
Trzaskowski na konferencji prasowej mówił m.in.: - Pracowaliśmy przez cały czas w zeszłym roku nad opracowaniem alternatywnego scenariusza przesyłu i dzisiaj te prace wykorzystujemy, po to aby rozwiązywać ten problem.
- Podjęliśmy decyzję (…), jak realizować awaryjny system przesyłu ścieków pod Wisłą. Znaleźliśmy sposób, jak to zrobić bezpiecznie. Dzięki naszym analizom, które były wykonywane przez niemiecką firmę ITWH, po przeprowadzonych analizach również modelowych, hydraulicznych mamy dokładnie wiedzę, w którym miejscu i w jaki sposób przeprowadzić przecisk rur stalowych pod Wisłą – wyjaśnił prezydent Warszawy.
Dodał, że ma nadzieję, że dzięki wykonanym już pracom wybrana zostanie firma, która będzie to w stanie zrobić w jak najszybszym czasie.
Trzaskowski zapowiedział też, że nie będzie podawał dokładnych dat, ile to będzie trwało.
- Jak najszybciej chcemy zatrzymać wyciek ozonowanych ścieków do Wisły i tutaj będziemy się spieszyć. W zeszłym roku stawianie mostu pontonowego trwało ok. trzech tygodni. Natomiast w tej chwili te inne prace muszą być wykonane z należytą starannością i niestety na to trzeba czasu – zapowiedział.
- Przez cały czas borykamy się z tymi wszystkimi problemami, które zostały nagromadzone przez lata przygotowywania tego projektu, samej koncepcji projektu i później wykonania. Problemy pojawiły się na każdym etapie - dodał Trzaskowski.
Prezydent poinformował również, że "przede wszystkim czekamy na potwierdzenie wszystkich faktów". - W momencie kiedy robiliśmy ekspertyzę w zeszłym roku, próbki zostały od razu zajęte przez prokuraturę, co utrudniało nam wtedy przygotowanie dokładnego raportu, co się wtedy stało – wyjaśnił.
29 sierpnia po południu doszło do awarii rury przesyłowej w oczyszczalni ścieków "Czajka". To dokładnie rok i jeden dzień od ostatniego wielkiego uszkodzenia kolektora, kiedy to nieczystości trafiły do rzeki.