Trwa ładowanie...

Trzaskowski przedstawił plany na przyszły rok

Nowy prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski w poniedziałek przedstawił pierwsze obietnice wyborcze, które zrealizuje w przyszłym roku. - Po fazie infrastrukturalnej przyszedł czas na to, żeby skupić się na jakości życia - zaznaczył Trzaskowski.

Trzaskowski przedstawił plany na przyszły rokŹródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk
d3edh10
d3edh10

Darmowe żłobki

- Pierwszą i najważniejszą decyzją i obietnicą, którą zaczniemy realizować w przyszłym roku, to darmowe żłobki dla wszystkich warszawiaków, niezależnie od tego ile zarabiają. Jeżeli dzieciaki w Warszawie nie znajdą miejsca w żłobku publicznym, będziemy dopłacać do żłobków prywatnych. Od września 2019 roku zapewnimy wszystkim dzieciom w Warszawie miejsce w darmowym żłobku - zadeklarował.

Edukacja

- Zaczynamy od podwyżek. Na początku przyszłego roku 5-procentowa podwyżka dla najmłodszych stażem nauczycieli. Tu mamy największy deficyt. Chcemy przyciągać i zostawiać w zawodzie młodych nauczycieli, żeby było komu uczyć nasze dzieci - powiedział polityk. Zapewnił, że później podwyżki obejmą też nauczycieli kontraktowych.

Nowe szkoły. Pierwsze inwestycje na Białołęce (Ruskowy Bród i Giuseppe Verdiego), Pradze-Południe (Halna i Nowaka-Jeziorańskiego), Ursynowie (Zaruby), Wilanowie (Oś Królewska), Żoliborzu (Anny German), Targówku (Gilarska i Wysockiego) i Wawrze (Cedrowa i Skalnicowa).

100 złotych dopłat dla każdego ucznia na zajęcia pozalekcyjne. - Zaczniemy program pilotażowy już w 2019 roku, żeby przygotować ten program na kolejne lata. W wybranych szkołach, w wybranych dzielnicach zaczniemy ten program w roku 2019 - zadeklarował prezydent.

d3edh10

Wsparcie dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Rozbudowa ośrodka opieki przy ulicy Mehoffera na Białołęce. - Dzięki temu zrealizujemy nowatorski plan urlopów wytchnieniowych dla wszystkich opiekunów osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Chcemy rozbudowywać ośrodek już w przyszłym roku. W pierwszym kroku oddamy blisko 200 łóżek - podkreślił Trzaskowski.

Centrum aktywności. - Mamy już takie centrum na Woli, ale chcemy, żeby powstały w innych dzielnicach. W 2019 roku prawdopodobnie rozpoczniemy budowę takiego miejsca na Ochocie - zapowiedział.

Windy dla seniorów. - Będziemy dopłacali do budowy wind, ponieważ to jest kwestia zgłaszana wielokrotnie - zaznaczył polityk.

Bilans 70 i 80 latka. - Każdy senior, który skończy 70 i 80 lat na koszt miasta będzie mógł poddać się podstawowym badaniom - powiedział.

Zdrowie

Dzieci z niepełnosprawnościami. - Chcemy rozpocząć budowę Domu Pomowy Społecznej na Targówku - zapowiedział Trzaskowski.

d3edh10

Przywrócenie dyżurów weekendowych w dzielnicach. - W drugiej połowie przyszłego roku ten plan zaczniemy realizować - oświdczył.

Rozbudowa programu in vitro i programu szczepień.

Program budowy mieszkań miejskich

- W tym roku rozpoczynamy planowanie. W przyszłym roku oddamy 300 mieszkań i będziemy sukcesywnie w kolejnych latach oddawać nowe mieszkania na wynajem. TBS-y już planują nowe lokalizacje. Te lokalizacje zostaną wyznaczone w przyszłym roku, żeby od 2020 budować zgodnie z obietnicą 1500 nowych mieszkań - mówił prezydent.

d3edh10

Centralne ogrzewanie

- W przyszłym roku chcielibyśmy podłączyć 1200 mieszkań do sieci centralnego ogrzewania. To jest obietnica, która była niesłychanie konieczna w kontekście Pragi Północ - zaznaczył.

Sport

- Chciałbym, żeby z 27 tysięcy do 54 tysięcy wzrosła liczba dzieci zaangażowanych w sport, które są wspierane przez miasto. Zgłoszę specjalny wniosek o powiększenie budżetu, żeby znalazły się pieniądze na ten cel - powiedział polityk.

Zapowiedział:

  • Zadaszenie orlików i syrenek
  • Centrum Sportu Młodzieżowego przy Konwiktorskiej
  • Rozbudowa stadionu Hutnika
  • Parce dotyczące SKRY i ośrodka Namysłowska.
d3edh10

- Chcielibyśmy też rozpocząć program wspierania tych największych klubów ekstraklasy, które budują markę Warszawy - dodał prezydent Warszawy.

Komunikacja miejska

- Będziemy kończyć II linię metra, ale również rozpoczniemy rozmowy nt. jej ewentualnego przedłużenia do Ursusa. Rozpoczniemy planowanie III linii metra: ekspertyzy, prace geologiczne, planowanie. Musimy to wszystko zacząć robić już w przyszłym roku, żeby ta inwestycja mogła być realizowana w nowej perspektywie budżetowej - tłumaczył.

Nowe linie tramwajowe. - Już w przyszłym roku chcemy rozpocząć budowę linii na Wilanów i Gocław, ale chciałbym rozpocząć też prace przygotowawcze nad przygotowaniem nowej linii na Zieloną Białołękę - oświadczył Trzaskowski.

d3edh10

Więcej zieleni

- W 2019 r. stworzymy Mapę Koron Drzew, obsadzimy 41 warszawskich arterii drzewami. Do końca tego roku przekażę Lasom Miejskim 50 ha pod nowe zalesienia, posadzimy pół miliona nowych drzew. Zintensyfikuję prace nad zazielenianiem warszawskich ulic, wyznaczę sieć zielonych korytarzy. Priorytetem będzie zazielenianie głównych warszawskich arterii, bo to te drzewa są najbardziej istotne dla mieszkańców - przekonywał.

Walka ze smogiem

- Rozpiszę przetarg na zakup nowych czujników powietrza. W latach 2019-2021 zlikwidujemy wszystkie kopciuchy w domach komunalnych. Do Rady Warszawy złożę projekt nowelizacji uchwały, modyfikujący zasady dotacji wymiany starych pieców w domach prywatnych. Podniosę wysokość dotacji do 12 tys. A osoby najuboższe będą mogły liczyć nawet na 100 procent wsparcia w sfinansowaniu wymiany - zadeklarował.

Warszawa dla wszystkich, to Warszawa bezpieczna

- Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego na moście Poniatowskiego wymaga szybkiej decyzji. Wprowadzimy podział chodników, jeden tylko dla pieszych, drugi tylko dla rowerzystów - wyjaśnił prezydent. Dodał, że miasto zakupi system do odcinkowego pomiaru prędkości i bezpłatnie użyczy go Inspekcji Transportu Drogowego z przeznaczeniem na zainstalowanie go na moście.

d3edh10

Kultura

- Jak najszybciej spotkam się ze Społeczną Radą Kultury, żeby skonsultować kierunki na najbliższe miesiące. Rozpocznę prace nad uruchomieniem nowego programu wynajmu lokali będących w zasobie miasta „Lokal na kulturę”. Doprowadzę do rozwiązania trudnej sytuacji unikatowego miejsca: Osiedla Jazdów - mówił Trzaskowski. Zapowiedział też budowę nowych domów kultury na Bemowie i na Ursynowie.

Sprawy społeczne

- Do końca stycznia stworzymy katalog praktyk dotyczących reagowania na przemoc domową, łańcuch pomocy od interwencji kryzysowej po pomoc prawną i psychologiczną. Po konsultacji ze środowiskami kobiecymi powołam pełnomocniczkę ds. kobiet i radę ds. kobiet - zapewnił.

Tłumaczył, że razem z organizacjami reprezentującymi społeczność LGBT zakończy pracę nad ustaleniem zakresu i podpisaniem deklaracji warszawskiej polityki miejskiej na rzecz tej społeczności. - Podpiszę i będę wdrażał Kartę Różnorodności. Przedstawię radzie miasta uchwałę dotyczącą podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym - powiedział Trzaskowski.

Zobacz także: "Zachowują się para kochanków po burzliwym rozstaniu"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

d3edh10
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3edh10
Więcej tematów