RegionalneWarszawaTramwaje Warszawskie obchodzą 150-lecie

Tramwaje Warszawskie obchodzą 150‑lecie

Gratka dla miłośników miejskiej komunikacji szynowej

Tramwaje Warszawskie obchodzą 150-lecie

11.12.2016 10:00

W dniach 11-12 grudnia 2016 r. Spółka Tramwaje Warszawskie obchodzi jubileusz 150-lecia Warszawskich Tramwajów Konnych. Na warszawiaków, także tych najmłodszych, czekają liczne atrakcje.

Jak informuje spółka, pierwsze tramwaje konne zwane „karetami” wyjechały na ulice warszawy dokładnie 11 grudnia 1866 roku. I były nie lada sensacją. W jednym z wydań Kuriera Warszawskiego Bolesław Prus napisał „Pomiędzy warszawiakami panuje dość jednomyślna opinia, że tramwaje należą do najpiękniejszych wynalazków XIX-go wieku”.

Co przygotowano w ramach uroczystości? Start już w niedzielę 11 grudnia. Obchody zaczną się uroczystą paradą tramwajów. O godzinie 12.00 z pętli na placu Narutowicza w wyjątkową podróż zabiorą warszawiaków zabytkowe wagony. Jubileuszowa parada przejedzie ulicą Grójecką, Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, ulicą Targową, a następnie mostem Śląsko-Dąbrowskim i aleją „Solidarności” do Zajezdni Tramwajowej na Woli.

Ponadto zwiedzającym udostępniony zostanie budynek Zakładu Naprawy Tramwajów. - Będzie można dokładnie obejrzeć tabor zabytkowy i współczesny, w tym wagon szlifierkę, wagon pomiarowy i laboratorium. Miłośnicy komunikacji szynowej będą mieli niepowtarzalną okazję, aby wejść do kanału w hali napraw oraz na specjalne podesty umożliwiające serwisowanie urządzeń znajdujących się na dachu tramwaju - informuje spółka. Zaplanowano również pokazy przestawiania tramwaju na suwnicach, kucia części tramwajowych i obróbki kół. Z myślą o najmłodszych przygotowano konkursy z nagrodami, strefę pieczenia pierników oraz foto budkę.

Następnego dnia, w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa otwarta zostanie wystawa „Początki komunikacji miejskiej w Warszawie Tramwaje konne 1866-1908”. Wystawie towarzyszyć będą prelekcje tematyczne. Podczas dziesięciu spotkań historycy, miłośnicy komunikacji miejskiej i varsavianiści przedstawią dzieje tramwajów w Warszawie, a także omówią ciekawostki związane z wykorzystywanym taborem, przebiegiem linii, budynkami i przystankami komunikacji publicznej.

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj oraz * tutaj*.

Przeczytajcie też:

Obraz
Zobacz także
Komentarze (0)