RegionalneWarszawaTragiczne warunki w szpitalu. "Gorzej niż w piwnicy"

Tragiczne warunki w szpitalu. "Gorzej niż w piwnicy"

W sieci pojawiły się zdjęcia Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus przy Lindleya 4. Na fotografii widać odpadający tynk, brudne łazienki i grzyb na ścianie.

Tragiczne warunki w szpitalu. "Gorzej niż w piwnicy"
Źródło zdjęć: © Facebook.com | Posiłki w szpitalach

Na profilu facebookowym "Posiłki w szpitalach" burze wywołały tym razem nie zdjęcia posiłków, a wnętrze szpitala. - Zdjęcie sufitu w łazience, na oddziale ortopedii. Na drzwiach powinna być informacja. "UWAGA! Korzystanie z toalety grozi poważnym uszczerbkiem na zdrowiu." - czytamy we wpisie.

Pod postem pojawiła się lawina komentarzy. - Dlatego część scen do filmu "Bogowie" nagrywali właśnie w tym szpitalu. Bo nic się nie zmieniło od lat 80-tych, a może i dłużej więc nie musieli się starać o scenografie. Tam wszystko wyglada tak, jakby świat się zatrzymał - pisze pani Ania. - Lepsze to niż prywatyzacja. Wtedy to, by ludzie na ulicach zdychali. A tak to może i jest kiepsko, jedzenie słabe, czeka sie trzy lata do specjalisty, a jak ma się rzadką chorobę to już leczenie nierefundowane. Ale poza tym to fajnie działa - argumentuj pan Bartek. - Powinno być napisane "korzystanie na własną odpowiedzialność". Na szpitale nie ma, ale dla Rydzyka i resztę chołoty zawsze - śmieje się pani Aleksandra.

Skontaktowaliśmy się Narodowym Funduszem Zdrowia, by dowiedzieć się czyim obowiązkiem jest sfinansowanie modernizacji placówki. Rzecznik NFZ Piotr Kalinowski odpowiedział, że zgodnie z określonymi przepisami z ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. - Kwestie związane z remontem szpitala leżą w kompetencjach właścicieli placówek ochrony zdrowia i odpowiednich służb sanitarnych - mówi WawaLove Piotr Kaliński.

Dyrektor szpitala prof. dr. hab. n. med. Janusz Wyzgał tłumaczy, że w zwiazku ze złym stanem technicznym obiektu, spowodowanym kilkudziesięcioletnim użytkowaniem, szpital podejmuje szereg działań na rzecz poprawy warunków sanitarno-epidemiologicznych, mających na celu dostosowanie do wymogów zgodnie z nierozprowadzeniem Ministra Zdrowia. - W 2016 roku przebudowano i oddano do użytku Odział Intensywnej Terapii oraz w 2017 roku Szpitalny Oddział Ratunkowy. Odziały wyposażone są w nowoczesny sprzęt i aparaturę - informuje WawaLove Janusz Wyzgał. Dodaje, że w celu uporania się z problemami technicznymi opracowany został wieloletni plan modernizacji wszystkich obiektów szpitala, który będzie realizowany w miarę pozyskiwania środków finansowych.

Przypominamy, że budynek powstał na początku XIX wieku, rozbudowany i zmodernizowany w okresie powojennym. W czasie II wojny światowej stanowił schronienie dla żołnierzy Państwa Podziemnego oraz pomagał prześladowanej ludności żydowskiej. W wyniku działań wojennych Szpital poniósł olbrzymie straty w postaci zniszczenia budynków, wyposażenia, oraz zaopatrzenia. Szpital rozpoczął leczenie zaraz po wojnie, bo od lipca 1945 roku.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)