Trwa ładowanie...

"Tęczowy piątek". Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do MEN: kuratorzy muszą być bezstronni

25 października w polskich szkołach zaplanowano "Tęczowy piątek". W ramach akcji prowadzone będą specjalne zajęcia i warsztaty o tematy antydyskryminacyjnej. O tym, jak ważna to kwestia, przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Tęczowy piątek". Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do MEN: kuratorzy muszą być bezstronniŹródło: East News, fot: Olimpik/REPORTER
d25tj4d
d25tj4d

Adam Bodnar przed "Tęczowym Piątkiem" napisał list do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przypomniał o tym, że zgodnie z prawem oświatowym "do wychowawczych zadań szkoły należy rozwijanie wśród uczniów postaw tolerancji i otwartości światopoglądowej".

W kontekście "Tęczowego Piątku" warto przypomnieć o jeszcze jednym zadaniu, jakie stoi przed placówkami oświatowymi – powinny one zapewniać każdemu uczniowi bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój.

"Tęczowy Piątek". RPO: edukacja antydyskryminacyjna to obowiązek szkół

– Dzieci nie będą bezpieczne i nie zrealizują swego prawa do edukacji, jeśli nie wyeliminujemy ze środowiska szkolnego dyskryminacji, uprzedzeń i motywowanej nimi przemocy. Jedynym sensownym narzędziem jest tu edukacja antydyskryminacyjna – napisał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Bogdan Zdrojewski o funkcji marszałka Senatu dla opozycji

Adam Bodnar powołał się na Konstytucje i Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Zwrócił uwagę, że zgodnie z tymi dokumentami szkoły powinny uwzględniać prawa rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami.

d25tj4d

– Musimy więc zrównoważyć prawo rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawo dziecka do otrzymania edukacji. Dlatego w szkole potrzebna jest rada rodziców, bo to ona gwarantuje rodzicom realny wpływ na działania wychowawcze szkoły – dodał Rzecznik.

Jego zdaniem właśnie MEN powinien zachęcać szkoły do tworzenia takich rad, jeśli naprawdę chce wspierać prawa rodziców.

Do zadań rady rodziców należy np. zaproszenie organizacji pozarządowych do udziału w akcjach wychowawczych, jak ta najbliższa, ogólnopolska akcja "Tęczowy Piątek". Działania przygotowuje Kampania Przeciw Homofobii.

d25tj4d

"Tęczowy Piątek". Wnioski z kontroli po ubiegłorocznej akcji

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił wnioski po kontroli kuratorów przeprowadzonej w szkołach po akcji "Tęczowy Piątek" w 2018 roku i zwrócił uwagę na ich nieuzasadnione działania. W ubiegłym roku akcja wzbudziła kontrowersje, a MEN groziło nawet dyrektorom dyscyplinarkami.

– Prawdą jest, że kuratorzy oświaty mogą prowadzić kontrole doraźne w szkołach, np. po skargach rodziców. Jeśli jednak takich kontroli nie robi się przez 18 miesięcy poprzedzających "Tęczowy Piątek" to może to świadczyć, że zdaniem kuratorów samo zaangażowanie szkoły w akcję stanowi naruszenie prawa – podkreślił Adam Bodnar.

W liście do MEN bardzo wyraźnie zaznaczył, że żaden wizytator nie może przychodzić do szkoły z założoną tezą, ale musi działać bezstronnie.

d25tj4d

– Nie mogą sprawdzać, czy szkoła w jakikolwiek sposób przyłączyła się do inicjatywy "Tęczowy Piątek" (np. przez tęczowy ubiór uczniów), ale co się działo – dodał.

Zdaniem Adama Bodnara, źle przeprowadzona kontrola kuratorów może skutkować m.in. tym, że bez sprawdzenia faktów uznają za godną potępienia i powstrzymania akcję, która ma na celu promowanie wśród dzieci i młodzieży tolerancji, otwartości i szacunku dla godności wszystkich ludzi.

"Tęczowy piątek", organizowany przez Kampanię Przeciwko Homofobii, zaplanowano w szkołach na 25 października.

Źródło: portalsamorządowy.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d25tj4d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25tj4d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj