Te grafiki przyozdobią 150 tys. kart miejskich. Uczniowie pojadą za darmo
Znamy zwycięzców konkursu „Moja Karta Miejska”. Podobają Wam się wyróżnione wzory? Komu przysługują darmowe przejazdy?
09.04.2017 11:43
Spośród około 400 prac wybrano dwie wyjątkowe grafiki, które przyozdobią Karty Ucznia. Dzięki tym dokumentom, dzieci uczące się w stolicy, będą mogły podróżować komunikacją miejską w Warszawie za darmo.
O wynikach konkursu poinformowała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. - W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Magdalena Czartoryska-Sziler, a gimnazjów – Zuzanna Sypuła. Miałam przyjemność wręczyć młodym artystkom nagrody i serdecznie im pogratulować. Ich prace ozdobią ok. 150 tys. kart miejskich, dzięki którym od września uczniowie podstawówek i gimnazjów będą bezpłatnie podróżować miejską komunikacją - czytamy na jej profilu na Facebooku.
Na konkurs wpłynęło ok. 450 prac. Najlepsze z nich można oglądać na wystawie w Teatr Lalka oraz w galerii multimedialnej na stacji metra Świętokrzyska od 10 do 27 kwietnia 2017 r.
Od 1 września tego roku uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą podróżowali komunikacją miejską bezpłatnie. Dokumentem uprawniającym do bezpłatnego przejazdu będzie Karta Ucznia czyli specjalna spersonalizowana Warszawska Karta Miejska z dedykowanym nadrukiem i wgranym uprawnieniem. Będzie ona przysługiwać uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w innych, nie stołecznych placówkach oświatowych. Karta Ucznia obowiązują na obszarze 1. i 2. strefy.
Karty będą wyrabiane przez Zarząd Transportu Miejskiego, za pośrednictwem warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów. Uprawnienia do bezpłatnych przejazdów będą wgrywane na okres nauki w szkole (nie dłużej niż na cztery lata). Karta Ucznia będzie ważna przez cały okres, także podczas wakacji.
Jak otrzymać kartę?
Rodzice lub opiekunowie prawni powinni wypełnić i złożyć wniosek w szkole, która przekaże go do ZTM. Do dokumentu należy dołączyć aktualne zdjęcie (o wymiarach 3,5 x 4,5 cm) z danymi i nr PESEL dziecka.
Dzieci, które mieszkają na terenie Warszawy a uczęszczają do szkół poza miastem, będą mogły wyrobić kartę w każdym POP ZTM.
Jeśli dziecko korzysta już ze zniżek wynikających z Karty Młodego Warszawiaka (KMW), rodzic lub opiekun prawny powinien na wniosku napisać odręcznie adnotację „e-hologram” (wówczas uprawnienie zostanie przekodowane na kartę).
Jeśli dziecko posiada uprawnienia dla dzieci z rodzin 4+ lub z tytułu niepełnosprawności nie ma konieczności wyrabiania Karty Ucznia.
Przeczytajcie również: 7. rocznica katastrofy smoleńskiej. Sprawdź, co się będzie działo na Krakowskim Przedmieściu [MAPA]