Trwa ładowanie...

Tak wygląda filtr powietrza po zimie. "Ciekawe, jak wyglądają nasze płuca"

Warszawski Alarm Smogowy przestrzega przed zanieczyszczeniem.

Tak wygląda filtr powietrza po zimie. "Ciekawe, jak wyglądają nasze płuca"
d3bmtos
d3bmtos

Społeczność "Warszawski Alarm Smogowy" zajmująca się zanieczyszczeniem powietrza w stolicy, opublikowała filtr powietrza po zimie. Dla porównania pokazano też nieużywany, nowy filtr. "Ciekawe, jak wyglądają nasze płuca" - pytają.

O zanieczyszczeniu powietrza w stolicy mówi się coraz więcej. Urzędnicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego podkerślili niedawno, że w 2016 roku w większości miast na Mazowszu zostaną przekroczone dopuszczalne normy substancji szkodliwych w powietrzu. Jednocześnie WCZK twierdzi, że "mogą występować dni, w których należy unikać wychodzenia na zewnątrz". Dotyczy to zwłaszcza osób z tzw. grupy wrażliwej (np. z chorobami płuc) oraz aktywnie uprawiających sport. Zwiększone będzie przede wszystkim stężenie: benzopirenu, pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 i dwutlenku azotu. Dlatego został już wydany Alert I stopnia. Specjaliści przekazują, że na zanieczyszczenie powinni zwracać szczególną uwagę: kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, alergicy oraz osoby z chorobami układu krążenia. Zaleca się im ograniczenie czasu spędzanego na wolnym powietrzu.

Urząd m.st. Warszawy oraz Politechnika Warszawska podpisały niedawno porozumienie o utworzeniu Warszawskiego Indeksu Powietrza. Dzięki WIP mieszkańcy będą mieli możliwość zapoznania się z prognozowanymi zanieczyszczeniami powietrza w stolicy. Ratusz bierze się na serio do walki z tym problemem. Tym bardziej, że prezentpowane pomiary zanieczyszczenia powietrza wywołują wśród warszawiaków ostrą dyskusję. Obserwując filtr powietrza zaprezentowany przez WAS, rzeczywiście trudno bez strachu wyobrazic sobie stan naszych płuc.

Warszawa znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Pytana przez WawaLove.pl prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi, że od wielu miesięcy trwają konsultacje dotyczące całego programu polityki niskoemisyjnej. - My nie działamy w sposób doraźny, ale całościowy. W najbliższych tygodniach program ten zostanie przedstawiony pod obrady Rady Miasta. Są w nim różne instrumenty, m.in. darmowa komunikacja jeśli przez kolejne trzy dni będzie przekroczony warszawski indeks powietrza opracowany przez specjalistów - podkreśla prezydent Warszawy.

d3bmtos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bmtos
Więcej tematów