Trwa ładowanie...

"Szukając Jezusa" Katarzyny Kozyry w CSW

Ilu Jezusów można spotkać na ulicach Jerozolimy?

"Szukając Jezusa" Katarzyny Kozyry w CSW
d1u3xjm
d1u3xjm

Dzisiaj w CSW otwarcie ciekawej wystawy. Katarzyna Kozyra przygląda się tzw. syndromowi jerozolimskiemu. To zachowanie ujawniające się u osób, które po raz pierwszy odwiedzają Jerozolimę. Pielgrzymi, którzy w tym mieście szukają przeżyć religijnych doświadczają emocji bliskich ekstazie. Utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej i przede wszystkim z Mesjaszem. Turyści przywdziewają szaty, często wykonane z hotelowych prześcieradeł i przechadzają się w nich po ulicach świętego miasta.

Kozyra wraz z ekipą filmową udaje się wiosną 2012 roku do Jerozolimy,* by tam odnaleźć tych, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusem.* Efektem tej podróży jest ponad 50 godzin materiału nakręconego podczas przygotowań do Wielkanocy w Ziemi Świętej (Niedziela Palmowa, Wielki Tydzień)
, zdjęcia Jerozolimy, będącej sceną dla religijnych rytuałów, na której występują ludzie o różnych wierzeniach, wyznaniach i kolorach, próbujący przekonać artystkę o swej cudowności i prawdziwości kolejni Mesjasze oraz otaczający ją cały czas barwny tłum pielgrzymów i mieszkańców.

Wystawa "Szukając Jezusa" to proces montażu materiału, jego ponowny, wielokrotny i wielogodzinny ogląd jest kolejnym etapem ponownej kontemplacji owego „przedstawienia”, a jednocześnie czasem weryfikacji niektórych faktów, sprawdzenia, a nawet „na nowo” usłyszenia kwestii, całych historii czy pojedynczych stwierdzeń, które padły z ust uczestników, budowania od początku alternatywnego scenariusza. To także moment, w którym artystka zadaje sobie i nam kolejne pytania: Jakie są mechanizmy wiary i kształtowania naszych przekonań? Jak postrzegamy rzeczywistość i jak budujemy jej ogląd? I czy krytyczne podejście i nieustanna weryfikacja faktów nie jest tylko innym rodzajem intuicyjnego pragnienia wiary w potęgę rozumu?

VIDEO ROOM: Katarzyna Kozyra „Szukając Jezusa” O
twarcie wystawy: poniedziałek 11 lutego, godz. 18:00
Wystawa czynna do 24 lutego 2013

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

d1u3xjm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u3xjm
Więcej tematów