Studenci UW żądają jawności przy wyborze rektora. "Nie znamy nawet nazwisk kandydatów"
Manifestacja odbyła się przed budynkiem BUW.
Domagają się poznania sylwetek kandydatów na stanowisko rektora i debaty z nimi, jeszcze przed pierwszym głosowaniem. Studenci związani z Uniwersytetem Zaangażowanym i Komitetem Kryzysowym Humanistyki Polskiej o swoich postulatach informowali podczas manifestacji, przed budynkiem Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Monika Helak z Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej jako studentka , od kandydata na stanowisko rektora oczekuje zwrócenia uwagi na kwestie związane z dostępnością stypendiów i ofertą mieszkaniową dla studentów. Rzeczniczka Uniwersytetu Warszawskiego Anna Korzekwa zapewnia, że otwarte debaty z kandydatami na rektora są standardem, a ogłoszenie programu wyborczego jest obowiązkiem kandydata. Studentów niepokoi to, że jeszcze nie znają nazwisk kandydatów na stanowisko rektora, ale rozmówczyni IAR zaznacza, że wynika to z ordynacji wyborczej i zasad funkcjonowania środowiska akademickiego.
Jak wyjaśnia rzeczniczka wybory rektora nie przypominają wyborów parlamentarnych. Rektora wybiera się w drodze dwóch głosowań - indykacyjnego i zasadniczego. - W głosowaniu indykacyjnym kolegium elektorów czyli przedstawiciele wszystkich grup społeczności akademickiej wskażą kandydatów na rektora - mówi Anna Korzekwa.
W tym roku polskie uczelnie będą wybierały rektorów i swoje władze . W przypadku Uniwersytetu Warszawskiego do tej pory o ponownej chęci kandydowania na stanowisko rektora UW, poinformował jedynie obecny rektor tej uczelni prof. Marcin Pałys. Pierwszy etap wyborów rektora UW odbędzie się 9 marca. Nazwisko rektora, który obejmie kadencję w latach 2016-2020 będzie znane 20 kwietnia.
Źródło: IAR
Przeczytajcie też: Warszawiak zaatakowany na siłowni. "Nabuzowany sterydami koks rzucił mną o ziemię i zaczął dusić"