Stołeczne teatry przeciwko odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic"!
TR Warszawa, Teatr Studio i Teatr Druga Strefa już dziś wieczorem zorganizują pokazy filmowych rejestracji spektaklu i czytania tekstu! [WIDEO]
Kontrowersyjny spektakl w reżyserii Rodrigo Garcii miał być pokazany 27 i 28 czerwca na podczas Malta Festival Poznań. Okazało się jednak, że są spore protesty, organizowane głównie przez środowiska katolickie. Zarzucały one sztuce "bluźnierstwo" i obrazę uczuć religijnych. Zapowiadano też akcje podczas ewentualnego pokazu. Organizatorzy podjęli więc decyzję o odwołaniu spektaklu.
Decyzja ta wywołała z kolei protesty środowisk teatralnych w całej Polsce. TR Warszawa, Teatr Studio, Teatr Druga Strefa włączyły się w akcję przeciwko odwołaniu spektaklu. Dziś wieczorem zorganizują pokazy filmowych rejestracji spektaklu i czytanie tekstu. Za darmo. Dzięki temu mieszkańcy Warszawy będą mogli się zapoznać ze treścią przedstawienia i sami ocenić czy jest to widowisko obrażające kogoś, czy nie.
TR Warszawa zorganizuje pokaz filmu z zarejestrowanym spektaklem "Golgota Picnic". Start już o godz. 16.00. O 22.00 Filmową rejestrację pokaże także Teatr Druga Strefa. Teatr Studio im. Stanisława I. Witkiewicza zapowiedział publiczne czytanie tekstu. Odbędzie się ono dziś, o 20.00 na pl. Defilad.
Wczoraj kilkadziesiąt osób protestowało przed Teatrem Nowym, gdzie miał odbyć się koncert połączony z czytaniem tekstu "Golgota Picnic". Protestowali głównie ludzie starsi, którzy modlili się i śpiewali religijne pieśni. Jednak - jak możecie zobaczyć na wideo poniżej - pojawiła się też grupa młodych ludzi, krzycząca - nie wiadomo czemu - "zakaz pedałowania".
O czym jest "Golgota Picnic"? * Jak czytamy w informacji prasowej, reżyser organizuje na scenie piknik, który jest zarazem ostatnią wieczerzą współczesności. "Silna fizyczna obecność aktorów zderzona jest z projekcjami wideo, muzyką na żywo i nadmiarem rekwizytów – hamburgerowych bułek, które są miękkim dywanem, zwyczajnym fastfoodem zjadanym podczas spektaklu, a także symbolem bezsensownego nadmiaru i nieopanowanej konsumpcji". *Świat jawi się w spektaklu jako podszyta pustką orgia posiadania, w której ludzie pozostają zniewoleni we własnej hipokryzji. Garcia tworzy wizję piekła, w jakim żyjemy, dając jednocześnie przestrzeń na dystans i autokrytycyzm.