Trwa ładowanie...

Stołeczna policja odzyskała niezwykłe dzieła sztuki. "Obrazy zaginęły podczas II wojny światowej"

Ich autorami są: Jan Matejko i Michał Boruciński.

Stołeczna policja odzyskała niezwykłe dzieła sztuki. "Obrazy zaginęły podczas II wojny światowej"
d4721gm
d4721gm

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało Komendę Stołeczną Policji o utracie niezwykłych dzieł. Obrazy: „Święty Longin, patron dzwonkarzy" Jana Matejki oraz "Hucułki z dzbankiem" autorstwa Michała Borucińskiego, na szczęście udało się już odzyskać.

Oba znajdowały się w prywatnych mieszkaniach, na terenie Warszawy i figurowały w tzw. bazie strat MKiDN. Znalezione obiekty były oficjalnie uznawane za polskiej straty wojenne. Przed wojną obrazy te stanowiły ozdobę dwóch, różnych warszawskich kolekcji prywatnych. Niestety utracono je najprawdopodobniej podczas Powstania Warszawskiego.

Zabytki wypłynęły na stołecznym rynku antykwarycznym, dzięki czemu udało je się odnaleźć i zabezpieczyć. Co ciekawe, obraz Jana Matejki stanowi projekt polichromii do Kościoła Mariackiego w Krakowie, a autentyczność obu dzieł została już potwierdzona przez ekspertyzy specjalistów. Policjanci wspólnie z przedstawicielami Ministerstwa Kultury przewieźli arcydzieła do magazynu Muzeum Narodowego w Warszawie. Śledztwo jest jednak rozwojowe, a funkcjonariusze wykonują dalsze czynności, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ.

d4721gm
d4721gm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4721gm
Więcej tematów