Stare Miasto zostało założone na skarpie, nad brzegiem dopływu Wisły – rzeczki Kamionki. Stanęło przy zamku książąt mazowieckich w miejscu najstarszej części obecnego Zamku Królewskiego , na północ od wsi Warszawa. Jego początki sięgają XIII wieku.
Czytaj więcej: Na ulicach Warszawy [Stare zdjęcia]
Architektura Starego Miasta zmieniała się na przestrzeni wieków wraz ze zmieniającymi się stylami w sztuce. Pierwsze średniowieczne kamienice budowane były w stylu gotyckim, za czasów Zygmunta Augusta domy, odnawiane czy odbudowywane po klęskach żywiołowych, miały charakter renesansowy. Na początku XVII wieku kamienice zyskały barwne tynki i barokowe zdobienia.
Podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. zabudowania Starego Miasta zostały zniszczone w ok. 90 procentach. Przetrwały dwa budynki. Po wojnie obudową Starówki zajął się Wydział Architektury Zabytkowej BOS-u pod kierownictwem Jana Zachwatowicza.
2 września 1980 roku Stare Miasto w Warszawie zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO i był to 30. wpis. Warszawska Starówka znalazła się na tej liście jako przykład niemal kompletnej rekonstrukcji.
Zdjecia opublikowało Narodowe Archiwum Cyfrowe. Widzimy na nich Warszawę lat 60. i 70.