Trwa ładowanie...
d1m80oe
d1m80oe

Stare Miasto zostało założone na skarpie, nad brzegiem dopływu Wisły – rzeczki Kamionki. Stanęło przy zamku książąt mazowieckich w miejscu najstarszej części obecnego Zamku Królewskiego , na północ od wsi Warszawa. Jego początki sięgają XIII wieku.

Architektura Starego Miasta zmieniała się na przestrzeni wieków wraz ze zmieniającymi się stylami w sztuce. Pierwsze średniowieczne kamienice budowane były w stylu gotyckim, za czasów Zygmunta Augusta domy, odnawiane czy odbudowywane po klęskach żywiołowych, miały charakter renesansowy. Na początku XVII wieku kamienice zyskały barwne tynki i barokowe zdobienia.

d1m80oe

Podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. zabudowania Starego Miasta zostały zniszczone w ok. 90 procentach. Przetrwały dwa budynki. Po wojnie obudową Starówki zajął się Wydział Architektury Zabytkowej BOS-u pod kierownictwem Jana Zachwatowicza.

2 września 1980 roku Stare Miasto w Warszawie zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO i był to 30. wpis. Warszawska Starówka znalazła się na tej liście jako przykład niemal kompletnej rekonstrukcji.

Zdjecia opublikowało Narodowe Archiwum Cyfrowe. Widzimy na nich Warszawę lat 60. i 70.

d1m80oe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m80oe
Więcej tematów