RegionalneWarszawaSpeed dating z warszawską architekturą

Speed dating z warszawską architekturą

Będzie można porozmawiać z architektami, aktywistami miejskimi i przedstawicielami władz samorządowych.

Speed dating z warszawską architekturą

29.10.2015 19:30

Nowojorski Broadway ze swoimi 240 kilometrami długości czy Wall Street, gdzie piszą się wielkie karty historii. Londyński Oxford Street z pół milionem odwiedzających dziennie, barcelońska La Rambla, najweselsza ulica świata albo brazylijska Rua Gonçalo de Carvalho, cała porośnięta drzewami posadzonymi przez mieszkańców. Jaki wpływ ma architektura i planowanie przestrzenne na interakcje społeczne? Jakie powinny być ulice, by korzystali z nich szczęśliwi ludzie? I jaka będzie warszawska Nowa Towarowa? O tym podczas speed datingu z architektami, aktywistami miejskimi i przedstawicielami władz samorządowych – 3 listopada, godz. 18:00, klubokawiarnia Chłodna 25.

Organizatorzy – chcąc poznać zdanie zarówno codziennych użytkowników, jak i twórców przestrzeni miejskiej: architektów, urbanistów i socjologów - zapraszają do rozmów z ekspertami w formule speed dating (spotkanie 1 na 1, ograniczony czas). Z Dariuszem Hycem z Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich o tym, jak powinna wyglądać przestrzeń publiczna, by mieszkańcy czuli się w niej dobrze; z Agatą Stelmach – project managerką z firmy SKANSKA o efektywnym zmienianiu przestrzeni publicznej w porozumieniu z mieszkańcami; z badaczką społeczną Kają Dziarmakowską z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA o wpływie architektury na jakość życia ludzi; z Katarzyną Sadowy z Oddziału Warszawskiego SARP o tym, gdzie przecinają się potrzeby mieszkańców i warunki konieczne dla funkcjonowania miasta oraz z Hanną Nowak-Radziejowską – kierowniczką Muzeum Woli o. Muzeum Warszawy - o Woli jako przestrzeni do eksperymentu i pracy z mieszkańcami.

Pretekstem do spotkania są warsztaty Nowa Towarowa – organizowane przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich i Muzeum Woli o. Muzeum Warszawy – skierowane do interdyscyplinarnych zespołów projektowych, których celem jest opracowanie programu przemian w obszarze ulicy Towarowej.

Czego potrzeba, by w miastach żyło nam się lepiej? Sprawnej komunikacji miejskiej oraz łatwego dostępu do placówek edukacyjnych i zdrowotnych – to najczęstsze odpowiedzi (Better Life Index, OECD). Równie ważne jest także odpowiedzialne projektowanie przestrzeni publicznej, które ma bezpośredni wpływ na relacje społeczne. Kiedy architektura jest „dobra” i kto o tym decyduje: specjaliści czy jej codzienni użytkownicy? A „ład przestrzenny”? Co to jest i do czego służy? Czy to - jak twierdzi Filip Springer – coś, o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział? Pytań jest wiele. Projekt Nowa Towarowa ma być czasem odpowiedzi.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Obraz
spotkaniewarszawaarchitektura
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)