Spacer Akustyczny po dawnych terenach Zakładów Przemysłu Ciągnikowego "URSUS"
Z głośnika rozbrzmiewać będą głosy byłych pracowników fabryki. Wyjątkowa wycieczka po latach dawnej świetności "Ursusa"
21 kwietnia 2013r. odbędzie się Inauguracja Spaceru Akustycznego po dawnych terenach ZPC "Ursus". Zbiórka o godz. 12:00 na ul. Traktorzystów 24, przystanek PKP Ursus. Autorką projektu jest Jaśmina Wójcik. Projekt realizowany jest z myślą o mieszkańcach Ursusa (ale nie tylko) – będzie to próba symbolicznego ocalenia czegoś, co funkcjonowało przez wiele lat. Będzie to swoista podróż sentymentalną. Akustyczny powrót do minionych lat świetności. Ale także zapoznanie się z miejscem i jego unikalną historią.
Wszyscy zainteresowani będą mogli poznać życiorysy swoich sąsiadów, a także dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat pobliskich terenów fabrycznych, które w obecnej formie prawdopodobnie niebawem przestaną istnieć. Byli pracownicy ZPC „Ursus” wspominać będą nieistniejący zakład pracy, nostalgicznie powracając do okresu prosperowania zakładu, a także podzielą się swoją wiedzą na temat jego funkcjonowania oraz specyfiki pracy. Ich jednostkowe historie staną się ważne. Dla starszych mieszkańców będzie to podróż do czasów młodości, dla młodych odkrycie czegoś, co kiedyś świetnie i sprawnie prosperowało.
Trasa prowadzi poprzez dawne zakłady. Rozpoczyna się tuż przy dawnej Bramie Głównej (tutaj zbierzemy sie wszyscy - ul. Traktorzystow nr.24, tuż przy przystanku PKP Ursus) Z głośnika/megafonu rozbrzmiewać będą głosy mieszkańców Ursusa - byłych pracowników fabryki. Wspominają oni swoje dzieciństwo związane z zakładami (na ich terenie mieściły się m.in. żłobek, przedszkole dla dzieci pracowników, dom kultury, kino, muzeum), a także pracę tutaj (często wieloletnią). Razem z ich głosami przechodzić będziemy wzdłuż hal produkcyjnych.
Punktem kulminacyjnym spaceru będzie zwiedzenie muzeum ZPC „Ursus” mieszczące się w jednej z hal, gdzie można zapoznać się z historią od 1893 roku, a także zobaczyć modele produkowanych ciągników, (jak również innych unikalnych pojazdów, jak motocykl, który liczy sobie dziś blisko 90 lat i był produkowany seryjnie w zakladach). Historia połączy się z teraźniejszoscią. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ursusa opowie o firmach działających obecnie na tych terenach i coraz dynamiczniejszym powrocie przemysłu do bylej fabryki. Zwiedzający dostaną specjalnie na tę okazję wydrukowaną „GAZETĘ PRACOWNICZĄ”, w której znajdować się będą mapy z lokalizacjami poszczególnych budynków i miejsc, rysunki, wspomnienia, a takze pamiątki mieszkańców wspominających swój zakład pracy.
Wstęp do Muzeum Zakładów będzie płatny - 5zł od osoby.