Trwa ładowanie...

Solić czy nie solić? Ruszają konsultacje

Urzędnicy chcą, by metody odśnieżania były bardziej skuteczne i ekologiczne. O zdanie pytają mieszkańców władze Śródmieścia i Żoliborza

Solić czy nie solić? Ruszają konsultacje
d1q2p2v
d1q2p2v

Coraz więcej osób przeciwna jest soleniu stołecznych ulic. Od solenia usychają drzewa i inne rośliny, cierpią wyprowadzane na spacer psy, samochody szybciej rdzewieją, a buty po jednym sezonie są do wyrzucenia. Do tego rozpuszczony przez sól śnieg niszczy nawierzchnię drogi. Koszta solenia są do tego 6 razy wyższe niż płużenie śniegu.

Na Żoliborzu akcja pilotażowa zakończyła się sukcesem

W sezonie zimowym 2012/2013 na ul. Czarnieckiego przeprowadzono, poprzedzoną konsultacjami, akcję pilotażową polegającej na zaniechaniu solenia jezdni na rzecz płużenia/szuflowania. Akcja ta zakończyła się powodzeniem - nie odnotowano skarg na pogorszenie stanu bezpieczeństwa na chodnikach i jezdniach, nie wzrosła też liczba wypadków. Stąd radni Żoliborza wystąpili do Zarządu Dzielnicy, by zaniechać stosowania środków chemicznych na wszystkich ulicach, których zarządcą jest Dzielnica Żoliborz. W podobnym duchu wypowiedziało się Stowarzyszenie Żoliborzan. W następstwie Zarząd Dzielnicy podjął uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji dotyczących wyboru sposobu likwidowania oblodzeń na 102 ulicach.

d1q2p2v

Aby wziąć udział w konsultacjach, wystarczy:

- w*ypełnić ankietę na stronie* * www.konsultacje.um.warszawa.pl ,*

- pobrać ankietę w wersji papierowejw Urzędzie Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, w OSiR, przy ul. Potocka 1, Czytelni Naukowej nr XVI przy pl. Inwalidów 3, Simply Market przy ul. Broniewskiego 28 i wrzucić do przygotowanych tam urn.

- zgłosić swoje uwagi i opinie mailem na adres * konsultacje@zoliborz.org.pl *lub pocztą na adres Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, ul. Słowackiego 6/8, 01-627 Warszawa

d1q2p2v

Nad rezygnacją z solenia ulic myślą również urzędnicy ze Śródmieścia

Tutaj również urzędnicy ogłosili konsultacje społeczne w tej sprawie. Dotychczas śnieg z ulic Śródmieścia usuwany był metodą płużenia, szuflowania i sypania solą. "Można jednak inaczej, czyli tylko płużyć" - przekonują urzędnicy i pytają, która metoda jest lepsza: "bez użycia soli" czy "z użyciem soli"?

Ankieta dotyczy śródmiejskich jezdni, chodników i stref płatnego parkowania niestrzeżonego, administrowanych przez Zarząd Terenów Publicznych. Łączna powierzchnia terenów do odśnieżania wynosi 8320 arów. Rezygnacja z ich posypywania pozwoliłaby dzielnicy na zaoszczędzenie ok. 665 tys zł. Urzędnicy zastrzegają, że rezygnacja z posypywania dróg solą może znacznie zwiększyć ich śliskość.

Ankieta będzie dostępna na stronie internetowej dzielnicy do 31 grudnia 2013, a jej wyniki mają być podane na początku stycznia 2014 r. * WEŹ UDZIAŁ W ANKIECIE.*

d1q2p2v

Na stronie ankiety dotyczącej Śródmieścia na bieżąco można oglądać wyniki - wskazują one na to, że przeważająca część mieszkańców wybiera niesolenie ulic i chodników.

A jak jest Wasza opinia? Solić czy nie solić?

d1q2p2v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q2p2v
Więcej tematów