RegionalneWarszawaSmog jeszcze przez kilka dni. "Czekamy na wiatr"

Smog jeszcze przez kilka dni. "Czekamy na wiatr"

Wiemy, kiedy powietrze będzie czystsze

Smog jeszcze przez kilka dni. "Czekamy na wiatr"

Znacząca poprawa jakości powietrza jest spodziewana wraz we wzrostem prędkości wiatru sprzyjającej rozprzestrzenieniu się zanieczyszczeń od dnia 11 stycznia (godz. 3-6 rano) - poinformowało Ministerstwo Środowiska. W środę, około godz. 12 w środę na większości obszaru kraju pojawi się wiatr, który "przepędzi" smog.

Jak informuje MŚ, 8 stycznia poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10, czyli średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wynoszące 200 ug/m3 zostało przekroczone m.in. w Jaśle, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Krakowie, Skawinie, Kielcach, Nowinach, Nowym Targu, Otwocku i Piotrkowie Trybunalskim natomiast przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10 wynoszącego 300 ug/m3 (średnia dobowa) miało miejsce w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim. W Warszawie po raz pierwszy w historii warszawskie szkoły i przedszkola otrzymały ostrzeżenie , by dzieci przebywające w placówkach nie wychodziły na zewnątrz ze względu na zanieczyszczenie. Wszelkie zajęcia prowadzone na świeżym powietrzu zostały odwołane. Tak wysokie stężenie pyłu w stolicy zarejestrowano pierwszy raz od kilkunastu lat.

W serwisie AirVisual mierzącym zanieczyszczenie powietrza na świecie nasza stolica znalazła się na pierwszym miejscu.

Brak wiatru nie pomaga

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki) w środkowej i południowej Polsce.
Dzisiaj cały obszar kraju będzie w zasięgu wysokiego ciśnienia znad Atlantyku z wyżem znad Rosji. Pod koniec dnia, północno-zachodnie województwa znajdą się na skraju niżu znad Morza Północnego i tam napłynie cieplejsze powietrze polarno-morskie co prawdopodobnie nie wzrostu stężeń zanieczyszczeń. Temperatura minimalna wyniesie od -21 st. w Katowicach, -10 st. miejscami na wschodzie, -6 st. w centrum Polski co będzie sprzyjało podwyższonym emisjom na tych obszarach. - Mając na uwadze, że jutro w centralnej i wschodniej połowie Polski przewidywany jest słaby wiatr i niskie temperatury do -11 st. stan powietrza nie ulegnie znaczącej poprawie - podkreślają urzędnicy GIOŚ.

Kiedy będzie lepiej?

Znacząca poprawa jakości powietrza jest spodziewana wraz ze wzrostem prędkości wiatru sprzyjającej rozprzestrzenieniu się zanieczyszczeń od dnia 11 stycznia (godz. 3-6 rano). Około godz. 12 w środę na większości obszaru kraju będzie dominował wiatr o prędkości 5-8 m/s, w tym samym czasie na północy i na zachodzie kraju będzie występował wiatr o prędkości 8-11 m/s, a nawet w województwie dolnośląskim miejscami będzie występował wiatr z prędkością do 14 m/s co powinno znacząco obniżyć stężenia zanieczyszczeń - czytamy w komunikacie.

Obraz
powietrzesmogzanieczyszczenie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)