Trwa ładowanie...

Składy Inspiro znowu szwankują. Trzeba wymienić koła

Pech nie opuszcza pociągów wyprodukowanych przez konsorcjum Siemens i Newag.

Składy Inspiro znowu szwankują. Trzeba wymienić koła
dic2uk2
dic2uk2

Zlecone przez Metro Warszawskie ekspertyzy wykazały, że ze względów bezpieczeństwa konieczna będzie wymiana kół w ośmiu składach Inspiro. Zużywają się one bardzo szybko, stąd taka właśnie decyzja. Spółka zgłosiła producentowi ten problem , jednak konsorcjum Siemens i Newag nie zamierza płacić za wymianę kół. Sprawa trafiła do sądu i czeka na swoje ostateczne rozstrzygnięcie. Na razie koszty związane z naprawą zostaną sfinansowane, z wcześniej wniesionych przez producenta , zabezpieczeń finansowych.

- Zamierzamy wymienić koła w ośmiu składach Inspiro, ze względu na ich nadmierne zużycie. Nie można przesądzać o wadzie konstrukcyjnej składów, ponieważ dotyczy to ośmiu z nich. W pozostałych na chwilę obecną nie zachodzi potrzeba wymiany kół - powiedział WawaLove.pl Cyryl Wojewódzki z biura prasowego Metra Warszawskiego. - Trzeba też podkreślić, że całość kosztów naprawy zostanie sfinansowana ze środków gwarancji bankowej, którą wcześniej zabezpieczył producent pociągów- dodaje.

Konsorcjum, które dostarczało Inspiro zapewnia, że nie ma mowy o pomyłce i specyfikacja techniczna składów jest zgodna ze wszystkimi warunkami zamówienia. Metro zamierza wymienić koła w trybie tzw. zamówienia "z wolnej ręki", dzięki czemu możliwe będzie szybsze rozwiązanie problemu i powrót pociągów do ruchu pasażerskiego. Wszystkie usterki powinny zostać usunięte na początku przyszłego roku. Spółka uspokaja, że problem ten dotyczy wyłącznie ośmiu składów, a cała sytuacja nie stanowi zagrożenia dla bieżącego kursowania obu linii podziemnej kolejki.

Przypomnijmy, że składy Inspiro trafiły do stolicy w październiku 2013 roku. Niemal od początku ich kursowania dochodziło do licznych awarii, w wyniku których były tymczasowo wycofywane z ruchu. Miesiąc po ich pojawieniu się w stołecznym metrze doszło też do pożaru, przy dojeździe do stacji Politechnika. Ewakuowano 150 osób. Gryzący dym zaszkodził pięciu pasażerom kolejki, którzy zostali przewiezieni do szpitala. Pisaliśmy o tym tutaj .

dic2uk2
dic2uk2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dic2uk2
Więcej tematów