Trwa ładowanie...

Ruszyły poszukiwania legendarnego archiwum z II WŚ

O fakcie ukrycia w piwnicach archiwum Bundu często wspominał m.in. Marek Edelman. Znalezienie go będzie niezwykle cennym odkryciem i świadectwem przeszłości

Ruszyły poszukiwania legendarnego archiwum z II WŚ
d48sgjm
d48sgjm

W Ogrodzie Krasińskich ruszyły właśnie poszukiwania legendarnego archiwum z czasów II wojny światowej- informuje IAR. Archeolodzy pracują w miejscu, gdzie stała stała wówczas kamienica przy ulicy Świętojerskiej 40. O tym, że dokumenty żydowskiej party ukryte są w piwnicach tego budynku, wielokrotnie wspominał Marek Edelman, jeden z przywódców powstania w getcie.

Archeolog, Zbigniew Polak z Muzeum Historii Warszawy, który nadzoruje poszukiwania, mówi IAR, że udało się już odsłonić część piwnic kamienicy. Odsłonięto posadzki piwnicy i część murów, następnie te przestrzenie będą oczyszczane i będą poszukiwane miejsca, w których mogło zostać złożone archiwum - wyjaśnia. Dodaje, że stan murów piwnicznych daje sporą nadzieję na odnalezienie archiwum.

Poszukiwane archiwum zawiera dokumenty dotyczące kontaktów lewicowej żydowskiej partii Bund z Armią Krajową i rządem RP na uchodźstwie. Była dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Eleonora Bergman podkreśla, że działalność Bundu była niesłychanie ważna, bo to dzięki tej partii udało się przesłać raporty o sytuacji polskich Żydów do rządu polskiego w Londynie. Odnalezienie nowych dokumentów w tej sprawie, byłoby istotne dla historii okupacji. Może odnajdą się dokumenty w sprawie kontaktów organizacji z AK albo przygotowań do powstania w getcie ?

Jednakże każde znalezisko jest cenne. Każda rzecz znaleziona w tym wykopalisku ma znaczenie, bo pokazuje historię tego miejsca i ludzi tu mieszkających. Na razie znaleziono części konstrukcyjne i instalacyjne budynku, garnki,pokrywki i piec żeliwny.

d48sgjm
d48sgjm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48sgjm
Więcej tematów