Trwa ładowanie...

Ruszyły poszukiwania legendarnego archiwum z II WŚ

O fakcie ukrycia w piwnicach archiwum Bundu często wspominał m.in. Marek Edelman. Znalezienie go będzie niezwykle cennym odkryciem i świadectwem przeszłości

Ruszyły poszukiwania legendarnego archiwum z II WŚ
d48eu6t
d48eu6t

W Ogrodzie Krasińskich ruszyły właśnie poszukiwania legendarnego archiwum z czasów II wojny światowej- informuje IAR. Archeolodzy pracują w miejscu, gdzie stała stała wówczas kamienica przy ulicy Świętojerskiej 40. O tym, że dokumenty żydowskiej party ukryte są w piwnicach tego budynku, wielokrotnie wspominał Marek Edelman, jeden z przywódców powstania w getcie.

Archeolog, Zbigniew Polak z Muzeum Historii Warszawy, który nadzoruje poszukiwania, mówi IAR, że udało się już odsłonić część piwnic kamienicy. Odsłonięto posadzki piwnicy i część murów, następnie te przestrzenie będą oczyszczane i będą poszukiwane miejsca, w których mogło zostać złożone archiwum - wyjaśnia. Dodaje, że stan murów piwnicznych daje sporą nadzieję na odnalezienie archiwum.

Poszukiwane archiwum zawiera dokumenty dotyczące kontaktów lewicowej żydowskiej partii Bund z Armią Krajową i rządem RP na uchodźstwie. Była dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Eleonora Bergman podkreśla, że działalność Bundu była niesłychanie ważna, bo to dzięki tej partii udało się przesłać raporty o sytuacji polskich Żydów do rządu polskiego w Londynie. Odnalezienie nowych dokumentów w tej sprawie, byłoby istotne dla historii okupacji. Może odnajdą się dokumenty w sprawie kontaktów organizacji z AK albo przygotowań do powstania w getcie ?

Jednakże każde znalezisko jest cenne. Każda rzecz znaleziona w tym wykopalisku ma znaczenie, bo pokazuje historię tego miejsca i ludzi tu mieszkających. Na razie znaleziono części konstrukcyjne i instalacyjne budynku, garnki,pokrywki i piec żeliwny.

d48eu6t
d48eu6t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48eu6t
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj