RegionalneWarszawaRuszyła rozbiórka "Emilii". Został tylko sam szkielet [ZDJĘCIA]

Ruszyła rozbiórka "Emilii". Został tylko sam szkielet [ZDJĘCIA]

Konserwator zabytków: "Fragmenty przeznaczone do ponownego złożenia zostaną poddane konserwacji"

Ruszyła rozbiórka "Emilii". Został tylko sam szkielet [ZDJĘCIA]

Słynny dom meblowy "Emilia" jest właśnie rozbierany. Zniknęły już szklane elewacje, okładziny, a nawet posadzka. Wielbiciele budynku mogą być jednak spokojni - pawilon przeniesie się pod PKiN, a nad trwającą rozbiórką czuwa konserwator.

Jak już informowaliśmy , Miasto Stołeczne Warszawa i Spółka Emilia Development podpisały porozumienie o przeniesieniu budynku, przy zachowaniu jego charakterystycznego wystroju. Nowa - stara Emilia stanie przed Pałacem Młodzieży, na styku z parkiem Świętokrzyskim. Budynek ze swoją przeszkloną elewacją i lekką, modernistyczną architekturą jest w stanie realizować nowe funkcje. Dodatkowo lokalizacja w sąsiedztwie parku zapewni jego lepsze wykorzystanie także w miesiącach zimowych.

- Cieszę się, że udało nam się zawrzeć to porozumienie – mówił podczas podpisania dokumentów były już wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. – To ocali ten budynek i da mu nowe życie w oddalonej zaledwie o kilkadziesiąt metrów lokalizacji - dodawał.

Pomysł przeniesienia pojawił się z inicjatywy zastępcy stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego, w odpowiedzi na realne zagrożenie całkowitej rozbiórki budynku. Pomimo prób ocalenia budynku w pierwotnym miejscu (inicjatywy społeczne grupy stowarzyszeń) nie udało się w odpowiednim momencie go ochronić. Inwestor posiada już prawomocne pozwolenie na jego rozbiórkę.

- Najtrudniejszy okres jest przed nami – powiedział Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków – specjaliści opracują plan jak go rozebrać. Fragmenty przeznaczone do ponownego złożenia zostaną poddane konserwacji.

Przeniesiony zostanie charakterystyczny dach, elementy konstrukcji, schody, wystrój, co gwarantuje, że w nowym miejscu Emilia będzie w dużym stopniu tym samym obiektem co do tej pory – przy jednoczesnej niezbędnej modernizacji i dostosowaniu do nowych funkcji. Emilia zacznie funkcjonować, jako wolnostojący obiekt w nowym kontekście urbanistycznym.

- Nowa Emilia stanie na osi Pałacu Kultury od strony ul. Świętokrzyskiej – ale to atut. Istniejący miejscowy plan zagospodarowania dla tej miejskiej działki przewiduje budowę podobnego nawet wyższego pawilonu – dodał M.Krasucki.

Budowa w Parku Świętokrzyskim będzie trwała do 2018 roku. Koszt inwestycji to ok. 20 mln złotych.

Pawilon powstał w latach 60. i początkowo był projektowany jako wolnostojący budynek, który później został połączony z sąsiadującym budynkiem mieszkalnym. Wtedy także utworzono niewielki pasaż z tyłu, a dolną część bloku mieszkalnego przeprojektowano, tak by tworzyła przestrzeń otwartą (kawiarniano-biurową). Od 2008 do 2016 r. w pawilonie mieściło się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które nadało budynkowi nowe kulturalne funkcje.

Obraz
Obraz
Obraz
pkinkonserwator zabytkówemilia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)