RegionalneWarszawaRusza budowa Kliniki "Budzik". Zbigniew Ziobro: Ministerstwo przeznacza 40 mln zł

Rusza budowa Kliniki "Budzik". Zbigniew Ziobro: Ministerstwo przeznacza 40 mln zł

Ewa Błaszczyk od blisko 20 lat walczy o pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu. Teraz w Warszawie rusza budowa "Kliniki Budzik" dla dorosłych. Placówka powstanie obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Rusza budowa Kliniki "Budzik". Zbigniew Ziobro: Ministerstwo przeznacza 40 mln zł
Źródło zdjęć: © www.gov.pl
Patryk Osowski

"Klinika Budzik" Ewy Błaszczyk powstała w 2013 roku. Od tamtej pory w jej salach wybudziło się już ze śpiączki ponad 60 dzieci. - Teraz będziemy się skupiać także na działalności naukowo-badawczej. Zrobimy wszystko, aby klinika świadczyła usługi medyczne na najwyższym, światowym poziomie, z wykorzystaniem rozmaitych, nowatorskich metod leczenia, diagnostyki oraz najszerszego wachlarza metod neurorehabilitacji - zapewniła Błaszczyk na uroczystości rozpoczęcia budowy nowej placówki.

Budowę "Budzika" dla dorosłych objęła honorowym patronatem pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Na wtorkowym wydarzeniu obecny był minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Polityk dziękował za dobrą współpracę podczas wstępnych prac związanych z inwestycją. Podkreślił, że dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości więcej osób będzie mogło przeżywać ogromną radość z wybudzenia ze śpiączki. Resort przeznaczył na budowę kliniki niemal 40 mln złotych.

- Nie mielibyśmy płynności finansowej, gdyby nie środki z Funduszu Sprawiedliwości – powiedziała kierująca fundacją Ewa Błaszczyk.

Ultranowoczesny japoński system pionizowania

Trzypiętrowy obiekt będzie miał powierzchnię około 3 tys. metrów kwadratowych. Zostanie wyposażony w sprzęt medyczny, rehabilitacyjny, diagnostyczny i obrazowy. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych, a także specjalne łóżka. Klinika zakupi też ultranowoczesny japoński system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Wykorzystany zostanie także sprzęt multimedialny i sensoryczny.

Unikatowym na skalę światową rozwiązaniem jest włączenie w proces rehabilitacyjny i pielęgnacyjny rodzin i bliskich pacjentów, co jest bardzo istotne dla programu wybudzania. Zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie, nie będą płacić za pobyt w klinice.

Placówka ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2022 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)