Trwa ładowanie...
praga
Luiza Poreda
20-03-2013 14:19

Runęła zabytkowa hala fabryczna przy Konopackiej!

Zapadł się dach dawnej Fabryki Ornamentów Zielezińskiego na Pradze. Na szczęście nikt nie zginął

Runęła zabytkowa hala fabryczna przy Konopackiej!
d409qbt
d409qbt

Dach budynku runął wczoraj po południu - czytamy na stronie Gazeta.pl . Mieszkańcy ul. Konopackiej 17 powiadomili strażaków o godz. 17:30. - Na miejsce pojechały cztery ekipy, w tym grupa specjalistyczna z psami wyszkolonymi do poszukiwania ludzi pod gruzem. Nikogo nie znaleziono - mówi Michał Konopka z komendy miejskiej straży pożarnej.

Zapadło się 3/4 prawie stuletniej hali. Dach był nieodśnieżony, lecz nie wiadomo, czy to było przyczyną katastrofy.

Zabytkowa hala od lat stała pusta. Nie widać jej z ulicy, a znajduje się na tyłach kamienic przy podwórku na ul. 11 Listopada 22 - tam gdzie znajdują się kluby Saturator, Hydrozagadka, czy Chmury, a także hostel Fabryka

Fabryka Wyrobów Żelaznych, Konstrukcji i Ornamentów "H. Zieleziński" przed wojną znana była w całej Europie. Powstała w 1860 roku i najpierw mieściła się na lewym brzegu Wisły. W pierwszej dekadzie XX wieku przeniesiono produkcję na Pragę. Według ewidencji zabytków obecną halę wzniesiono w latach 1920-21. To u Zielezińskiego (choć jeszcze nie na Pradze) powstało bogato zdobione ogrodzenie pomnika Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu. Później produkowano tu m.in. kasy pancerne na potrzeby skarbca Banku Polskiego, a także bramy wjazdowe do pałaców przy Krakowskim Przedmieściu. W fabryce wykonano 41-metrowy maszt na Międzynarodową Wystawę w Paryżu "Sztuka i Technika" w 1937 roku.

d409qbt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d409qbt
Więcej tematów