Trwa ładowanie...

Róża ze Skaryszewskiej. Kim jest?

Po raz ostatni można zobaczyć niezwykły spektakl pt. „Róża ze Skaryszewskiej”, poświęcony przeszłości ulicy Skaryszewskiej i jej mieszkańców.

Róża ze Skaryszewskiej. Kim jest?
d3zgeb0
d3zgeb0

Powojenna warszawska Praga, dżinsy z „Ciuchów”, Elvis Presley i ludzie tworzący swoją własną małą wielką historię miasta. W teatrze Scena Lubelska 30/32 ostatni raz można zobaczyć niezwykły spektakl pt. „Róża ze Skaryszewskiej”, poświęcony przeszłości ulicy Skaryszewskiej i jej mieszkańców. Zainspirowany jest przede wszystkim wspomnieniami prażanki Róży Karweckiej, która mieszka na tej ulicy od roku 1945 aż do dziś. Reżyserem spektaklu jest Dariusz Kunowski. Wstęp wolny.

Oprócz opowieści Pani Róży, spektakl został oparty na wspomnieniach innych mieszkańców okolicy. Aktorzy animują figury postaci z dawnych lat: mieszkańców ulicy Skaryszewskiej i osób, które na stałe wpisały się w krajobraz ulicy: handlarzy, podróżnych przemierzających w pośpiechu podwórko przed kamienicą w drodze na dworzec czy targowisko, kobiety zaopatrującej mieszkańców kamienicy w wiejskie mleko, jaja i śmietanę. Dzięki udostępnionym przez Panią Różę zdjęciom animowane figury mają często twarze prawdziwych mieszkańców.

Dlaczego ulica Skaryszewska?

Skaryszewska to mała, kameralna ulica doskonale oddająca warszawską historię XX w. To tutaj podczas II wojny światowej znajdował się obóz przejściowy, w którym ofiary łapanek czekały na wywóz na roboty do Niemiec z pobliskiego Dworca Wschodniego. Tu w latach 50. i 60. działały tzw. Ciuchy – wielki targ odzieżowy, na którym zaopatrzyć się można było w przysyłane w paczkach z Zachodu luksusowe dżinsy, używaną odzież na każdą okazję czy gumę do żucia „Donald”. Niektóre kamienice przetrwały wojnę i wciąż mieszka w nich wielu potomków przedwojennych mieszkańców. W spektaklu historia nie jest jednak tematem, lecz tłem. Na pierwszy plan wydobyte zostały osobiste wspomnienia mieszkańców, którym m.in. podczas Festiwalu Młodzieży na pobliskim Stadionie Dziesięciolecia rodziły się dzieci, a rechot żab znad Jeziorka Kamionkowskiego pomagał je uśpić. Ta żartobliwa i sentymentalna sztuka doskonale przywołuje klimat panujący na warszawskiej Pradze tuż po wojnie.

Teatr Scena Lubelska 30/32 założony został w roku 2005 przez Dariusza Kunowskiego. Przez 10 lat swojej działalności zrealizował trzynaście autorskich przedstawień (w tym trzy dla dzieci) i dał gościnę dziesiątkom muzyków, tancerzy i artystów. Oprócz twórczości teatralnej członkowie teatru animują wydarzenia kulturalne skierowane do lokalnej społeczności, m.in. Święta Ulicy Skaryszewskiej.

d3zgeb0

Kiedy: piątek, 18 grudnia 2015, godz. 17:30 i 20:00
Gdzie: Teatr Scena Lubelska 30/32
ul. Lubelska 30/32, Warszawa
Wstęp wolny

d3zgeb0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zgeb0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj